Nastává éra chytrých brýlí? Konkurentů Google Glass přibývá
Smartphone v brýlích od Google si ani ještě nemůžete koupit, to však nebrání tomu, že podobných zařízení přibývá jako hub po dešti.
Když v červnu 2012 naplno propukla informační mánie kolem Google Glass, koncept počítače/chytrého telefonu ukrytého do brýlí a ovládaného hlasem stále působil jako nepravděpodobně zhmotnělý sen fanouška sci-fi.
Necelý rok a půl poté však trh s počítači vmontovanými do brýlí dramaticky roste a zdá se, že Google Glass bude čelit řadě podobných zařízení. Jaké jsou tedy vaše možnosti, budete-li chtít brzy vyměnit telefon za „chytré brýle“?
Nejsou chytré brýle jako chytré brýle
Koncept průhledných displejů sahá až do roku 1900 k vynálezu kolimátoru, a později od poloviny 20. století k aplikaci skrze sofistikovanější head-up display (HUD) známé z bojových stíhaček. Až do aktuální informační revoluce, reprezentované mimo jiné vznikem chytrých telefonů, však neexistoval způsob, jak podobné displeje smysluplně využít u titěrných zařízení. Procesory a elektronika byly stále ještě příliš rozměrné. Google Glass to změnil, není však bez chyb technologických ani právních – příkladem za všechny je zákaz pornografie u Glass. Dá se tak očekávat, že řada ruku v ruce s jeho vyšší cenou nastane podobná situace jako u zrodu smartphonů – dorazí řada konkurentů s různými nabídkami.
Aktuální konkurenti sice využívají přirozené díry na trhu, nelze však říct, že by nutně vždy nabízeli stejné možnosti jako Google Glass. V prvé řadě se totiž objevují zařízení, které nabídnou především nahrávání videí a fotek a jejich snadné sdílení na sociální sítě a weby. Zdá se, že v případě těchto mašinek jde primárně o glorifikovaný fotoaparát, umožňující jednoduché natáčení v pohledu uživatele se snazším přístupem na Facebook – výhodou je však relativně nízká cena a možnost zkombinovat tyto typy chytrých brýlí s vašimi běžnými brýlemi. Vadí vám hranatý vzhled Google Glass? Pak třeba sáhnete po Epiphany Eyewear, které jednak působí mnohem elegantněji a navíc disponují čočkami, které mohou normální skla brýlí v mžiku proměnit v ty sluneční. Podobně je na tom i chystaná značka Zeyez. Ta krom kamery a připojení k internetu navíc oproti Google Glass nabízí i prostor pro dioptrické čočky.
Dalším levelem jsou zařízení, která chtějí přímo konkurovat Google Glass. To znamená, že nabízejí i další funkce smartphonů – přístup na web, mapy, HD kameru, wi-fi, časem slibují i ovládání hlasem. I zde existuje hned několik možných nabídek. Mezi jedny patří chytré brýle Vusix nebo značka GlassUp. Tato jsou prozatím napojena na zařízení ve vaší kapse, neskýtají tak podobný komfort jako Google, za to však nabídnou nižší cenu při zachování projekce obsahu i aplikací rozšířené reality do brýlí. Zato brýle Recon Jet chtějí Googlu konkurovat o něco příměji, jejich sportovní vzhled by však zase mohl odlákat některé nadšence do technologií.
Nejistá budoucnost
Poslední úrovní jsou momentálně velmi experimentální produkty jako Meta SpaceGlass nebo castAR. Obě slibují skutečně originální a inovativní fičury, nikoliv jen hlasově ovládaný smartphone. Například spoléhají na projekci „3D hologramů“, kterými může nositel brýlí rotovat a operovat ve vzduchu tak trochu jako Tony Stark. Zrovna tak nabízejí i podporu her – například milovníci airsoftu budou zařízení zřejmě hodně milovat. Oproti Meta SpaceGlass je druhý zástupce jménem castAR štíhlejší, vyžaduje však napojení na PC a je tak de facto spíše projektorem. Meta je sice samostatnější, momentálně však vypadá jako ošklivější bratříček podvodních brýlí než jako elegantní doplněk. Pro slabou výdrž baterií tedy spíše skončí v průmyslovém využití či u nadšenců, nikoliv u běžných uživatelů. Na druhou stranu, celé zařízení se může ještě zeštíhlit – jako k tomu došlo i u Google Glass a jeho prvního prototypu.
Ačkoliv mají chytré brýle řadu výhod oproti chytrým telefonům, ani jediné současné zařízení není bez velkých nešvarů. Už jen kapacita baterie výrazně limituje jejich použití, stejně jako možnosti využití a počty aplikací. Je vlastně trochu překvapivé, nakolik se různé typy chytrých brýlí rojí ještě před prvním masovým odprodejem Google Glass zákazníkům. Zatímco boom chytrých telefonů pramenil z předešlých zařízení – především běžných telefonů, notebooků či palmtopů, zkombinovaných v jeden kapesní zázrak – chytrým brýlím mnohdy chybí buď pokročilejší funkce, nebo estetické kvality nezbytné pro běžného zákazníka.
A v neposlední řadě jim momentálně chybí i skutečně zajímavé aplikace softwarových vývojářů, ať už herní či jiné. Google má díky svému otevřenému vývoji náskok, ani zde však nedošlo na vznik tzv. killer app, čili program, pro který by si chytré brýle člověk „musel pořídit“. Různé společnosti sice slibují například podporu rozšířené reality čili promítání virtuálních informací do reálného světa, například dokreslení historické atrakce v centru turistické destinace nebo možnost číst mapu na obrazovce brýlí při jízdě autem. Je však zároveň otázkou, jak by lidé na řadu aplikací reagovali – samotný test Googlu ukázal, že užívat Glass při řízení motorového vozidla je rychlá cesta ke kolizi. Dva americké státy již ostatně navrhují zákaz užívání chytrých brýlí při řízení auta.
Je možné, že během pár let budou potíže vyřešeny. Možná se pak budeme divit sami sobě, že jsme se chytrých brýlí obávali. Stejně tak, jako se dnes divíme době bez smartphonů...
Ladislav Loukota