Lidé se očichávají jako psi nebo šimpanzi. Jen o tom nevědí, potvrdila nová studie
Všimli jste si, jak často ostatní lidé používají čich?
Co na první pohled zásadně odlišuje lidi od zvířat? Je toho samozřejmě víc, ale například i fakt, že my lidé prakticky vůbec nepoužíváme čich. Tedy přesně tohle se dočtete ve většině učebnic – ale pravda je zřejmě mnohem složitější.
Upozornili na to teď autoři studie, která vyšla v odborném časopise eLife. Výsledky práce naznačují, že čich stále používáme, ale nevědomky a výrazně nečekaným způsobem.
Autoři testovali, jak se lidé chovají při podávání si rukou – a výsledek ukázal, že prakticky každý člověk si podanou ruku vzápětí očichá. Podle všeho právě proto, aby z nich získal nějaké chemické informace o druhém.
Nevěříte? Video z experimentu jako důkaz:
Zdá se, že podání rukou, které je rozšířené napříč téměř všemi kulturami, slouží z velké části jako způsob pro přenos chemických informací, které vyhodnocujeme pomocí čichu.
Studie probíhala tak, že vědci filmovali 271 osob, jak si podávají ruce. Před podáním rukou si na obličej v okolí nosu sahalo jen 22 procent lidí, zatímco potom už víc než dvojnásobek. Současně se zvětšil průtok vzduchu nosem – což naznačuje, že lidé „nasávali“ více informací.
Zajímavé také je, že i když si to lidé vědomě neuvědomují, stále jde o nějakou formu tabu: drtivá většina si ruku očichala až poté, co opustili místnost s člověkem, jemuž ruku podali. Ukázalo se, že pokud člověk podává ruku příslušníkovi stejného pohlaví, má tendenci čichat si k ruce o něco častěji, než kdyby šlo o zástupce pohlaví opačného.
Jeden z autorů studie, Dr. Noam Sobel, dokonce naznačuje, že lidé měnili své chování poté, co čichové informace z doteku rukou zjistili. Ale pro vyhodnocení tohoto fenoménu bude třeba dalších výzkumů v dalších letech…