Jedna fotografie může vyvolat válku. Nikdo totiž neví, jak poznat pravdu
Každý z vás už určitě narazil na "upravenou" fotografii. Jenže tyhle vtípky začínají být už pořádně nebezpečné. A nikdo neví, co s tím...
Metodu, jak rozpoznat pravé digitální snímky a videa od zfalšovaných, vyvíjí v nových počítačových programech vědec Babak Mahdian. Pravost fotografií se stává velkým problémem a při soudním řízení to může působit potíže při dosažení spravedlnosti, řekl v rozhovoru pro ČTK třiatřicetiletý informatik.
Výsledky jeho bádání pomáhají nejen v kriminalistice, ale i v řešení pojistných událostí a v oborech, v nichž se prověřuje manipulování s daty. Za svůj výzkum dnes odpoledne Mahdian jako jeden z 23 badatelů obdrží prémii Otto Wichterleho.
Mahdian je považován za jednoho z nejtalentovanějších vědeckých pracovníků nastupující generace v ČR. "Pro nás je každá fotografie 'matematickou funkcí', kterou všichni známe ze střední školy. Změny ve fotkách se projevují v jejich vlastnostech, ale nejsou vizuálně vidět. Jde například o fotografické šumy. Naše metody jdou po těchto nekonzistencích a my se je snažíme identifikovat," řekl Mahdian.
Zářivé barvy vesmíru - realita nebo fikce?
Patří do prvního evropského týmu, který se systematicky začal zabývat problematikou rozpoznávání vizuálních dat. V současnosti působí v Ústavu teorie, informace a automatizace Akademie věd ČR. O víkendu přednášel v Ženěvě na fóru Organizace spojených národů. Pomáhal zde analyzovat stovky fotografií a videí ze Sýrie a Libye. "Jsou to fotografie, které mohou způsobit začátek války, konfliktů nebo aktivit OSN vůči podobným zemím. Pravost fotek je nyní opravdu velkým problémem," uvedl.
Ještě před deseti lety se experti zabývali především analýzou digitální fotografie, nyní vzrůstá podíl digitálních videí. "V této chvíli vidíme, že forenzní analýza fotografií a videí je spíše využívána pro úzce specializované složky, jako je kriminalistika, ale myslím, že brzo se to dostane do dalších sfér," tvrdí vědec.
Peníze a zase peníze
Program prosazuje i v pojišťovnictví a bankovnictví. Podle Mahdiana obsahuje jedna ze 700 pojišťovacích událostí fotografický padělek. "Každá banka, která dostává od svých klientů fotografie nebo videa, nemá jinou možnost, než jejich pravost zkontrolovat," poznamenal.
Babak Mahdian pochází z Íránu a do České republiky se přistěhoval s rodiči, když mu bylo 13 let. V diplomové práci se zabýval zpracováním obrazu vizuálních dat, v nichž analyzoval, jak a v jakých situacích se člověku mění tvář.
Pravé, nebo upravené? Posuďte sami neuvěřitelné fotky
Poté, co získal doktorát na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské na ČVUT, začal pracovat na Akademii věd v Ústavu teorie, informace a automatizace. Nyní zde rozvíjí možnosti autentifikace digitálních videí. Pro ministerstvo vnitra se jako člen speciálního týmu snaží vyvinout programy pro kriminalisty a policisty, aby mohli efektivněji pracovat s fotkami a zjišťovat, jestli jsou manipulované.
ČTK