Dítě má dvě matky a obě pravé. Jak je to možné?
Hranice lidského počínání i početí je zase posunutá. Co přijde příště?
Představme si situaci, že matka je nositelkou genetického poškození, které ji předurčuje k tomu, že její dítě gen zdědí a těžce onemocní. Riskne porod… a dítě je opravdu postižené. Riskne druhý, ale výsledek je stejný. Touží po vlastním, zdravém dítěti, ale vypadá to, že nemá naději. Ovšem pozor – první matka se z bludného kruhu vymanila.
K porodu došlo v Mexiku, protože americké zákony by takovýto vědecký pokus neumožnily. Oč šlo? Matka – nositelka genetického onemocnění, svolila k velmi kontroverzní akci. Dr. John Zhang z newyorské the New Hope Fertility Clinic přistoupil k technice „třírodičovského“ dítěte spočívající v tom, že postižená matka si ze svého vajíčka nechá odstranit DNA a nahradit zdravým buněčným jádrem od dárkyně. Jedno vajíčko pochází tedy ze dvou matek. Třetím do party je otec poskytující spermii. Pro New Scientist se dr. Zhang vyjádřil, že „akci bylo nutno provést v Mexiku, kde neplatí žádná pravidla.“ Ačkoli pracuje v USA, americké zákony podobnou šanci matce blokují. „Zachránit život není nic neetického,“ dodal.
Doktor bohem?
Dítěti je v současnosti pět měsíců, je zdravé a teprve nyní se tento unikátní způsob početí dostává na veřejnost. Dr. Zhang představil svou techniku už v roce 2003, ale tehdy se mu dostalo odmítnutí a širokého pobouření s tím, že si „hraje na Boha“. Tím, že akce byla provedena na území Mexika, jen přilila olej do hranice plápolající na straně odpůrců podobných metod. Takovýto zásah do stvoření je zcela mimo představivost věřících.
Není divu, že britský biskup John Sherrington se v deníku Daily Mail vyjádřil velmi kriticky. „Existují také závažné etické výhrady k postupu, v němž je jako součást procesu zahrnuto zničení lidských embryí. Lidské embryo je nový lidský život, a ten by měl být respektována a chráněn od okamžiku početí.“ Důvod, proč se ozývají představitelé právě britské církve, je jednoduchý.
Pokroková Británie
Velká Británie je totiž jedinou zemí, v níž proběhlo referendum týkající se „třírodičovských“ dětí. Ukázalo se, ostrovní království je v tomto směru velmi pokrokové a tento pro mnohé velmi kontroverzní způsob početí potomka schválilo. A to dokonce velkou většinou hlasů – pro zvedlo ruku 254 hlasujících. Během rozpravy k zákonu si vzala slovo ministryně zdravotnictví Jane Ellison. Ubezpečila poslance, že výměna jádra buněk za nové nepovede na šikmou plochu s geneticky modifikovanými dětmi ani v oblasti jejich "designu", ani směrem k očekávaným či „rozšířeným“ zděděným vlastnostem.
"Pro mnoho rodin postižených, to je světlo na konci tunelu," řekla paní Ellison poslancům na konci rozpravy.
Stále se vedou diskuze o „bezpečnosti“ tohoto postupu, bezesporu se znova rozvíří debata o etice lékařského počínání. Možná je to malý krok pro lékařskou vědu, ale pro konkrétní maminku jde o splnění životního snu.
Text: Topi Pigula