Co má největší vliv na výši platu? Krása a klid hrají větší roli, než myslíte...
Jen pokud budete působit klidně a uvolněně, máte šance získat vyšší plat...
Přirozená inteligence, chytrost, vzdělání, zkušenosti – to vše vám může pomoct k dobrému platu. Podle posledních výzkumů však pomáhá i to, jak v práci vystupujete. Uvolnění extroverti mají body k dobru.
Studie zveřejněná v časopise The Journal of Economic Behavior & Organization se zaměřuje na to, jaké dopady v oblasti zaměstnanosti a mezd mají různé typy osobnosti. Přichází přitom s několika zajímavými poznatky. Autoři studie zkoumali sourozence, včetně mnoha dvojčat zapojených do další studie, která sleduje zdraví teenagerů. Vědci účastníky experimentu pozorují dlouhodobě, měří jejich kognitivní dovednosti a přitom berou na vědomí výši jejich příjmů, jejich věk, pohlaví, rasu, rodinné zázemí a mnoho dalšího.
Jaké faktory ovlivňují výši platu?
A jaký je výsledek, když odhlédneme od na prvních pohled diskriminačních faktorů, jako je rasa či pohlaví? Lidé, kteří působí jako extroverti, mají výrazně vyšší vyhlídky na získání zaměstnání i růst mezd. Vědci to dokázali dokonce spočítat, extroverti si vydělají ročně o přibližně 2000 dolarů více, tedy téměř o 50 tisíc korun. Proč? „Dávají si vyšší cíle a víc si věří,“ tvrdí sociální psycholog Daniel Spurk. Lidé, kterým nedělá problém mluvit s ostatními, pomáhá i jejich hustě zabydlená sociální síť – ta virtuální i ta skutečná, plná známých, kamarádů a přátel.
A naopak – lidé s neurotickou poruchou nebo ti, kdož na ostatní neuroticky jen působí, mají šance na zaměstnání a vysoké výdělky nižší. Spurk si všiml, že přizpůsobiví zaměstnanci předhánějí v kariérním žebříčku ty, jež svazuje jejich neurotická povaha. Výzkumníci z Cornellovy univerzity spočítali, že američtí manažeři, které lze označit za neurotické, vydělávají měsíčně o 2000 dolarů méně než ostatní.
K lepšímu místu i platu také pomáhá atraktivní vzhled – čím člověk vypadá lépe, tím lepší má šance na uplatnění na trhu práce. S průměrným vzhledem šance klesají.
Dědičná chudoba funguje – ale jinak, než si myslíte
Lidé se často domnívají, že ekonomická nerovnost se dědí z generace na generaci, ale autorka studie předpokládá, že je to z jiných důvodů, než jsme si doposud mysleli. To, co se předává z generace na generaci, je totiž osobnost – a to nejméně ze 60 procent. Takže pokud vaši předci byli neurotici, je dost pravděpodobné, že se podobné rysy objevují i u vás. Není potom divu, že vaše šance na vysoké pracovní zařazení nejsou nijak vysoké.
To je samozřejmě špatná zpráva pro všechny, v jejichž rodině se vyskytla neurotická porucha osobnosti. Nicméně i proti takovým předpokladům se dá bojovat. Důležité je si svůj problém uvědomit a pracovat na sobě. Dnes existuje mnoho kurzů na sebeovládání, organizaci práce i na to, jak prodat své schopnosti. Důležité je svému osudu se vzepřít. A nebo můžete rezignovat na práci ve velké společnosti a vybudovat si firmu vlastní.
Lucie Kořistová