Burdž Chalífa: Okrasa Spo(ko)jených arabských emirátů
Navštivte nejvyšší budovu světa. Vítejte v domě, který má 24 348 oken a 2 909 schodů.
Konstruktéři světového finančního centra Taipei 101 na Tchaj-wanu se z prvenství mezi nejvyššími budovami světa radovali jen pět let, než se arabští šejkové rozhodli, že to bude právě jejich sláva, která se hvězd dotýká.
Ještě v polovině minulého století byste na místech dnešních měst a emirátů Dubaj a Abú Dhabí našli jen několik starobylých budov a rozsáhlou poušť. Od šedesátých let dvacátého století prošla tato oblast závratnou přeměnou v moderní střediska se širokými bulváry, stále zelenými parky a především vysokými budovami. K nim patří i Burdž Chalífa – nejvyšší stavba světa.
Od slavnostního otevření mrakodrapu, který dostal jméno po prezidentovi Spojených arabských emirátů šejchu Chalífovi ibn Saíd al-Nahajánu (název lze přeložit jako Chalífova věž), uplynuly v lednu tři roky.
Dokument Mrakodrapy: Život v oblacích uvidíte na Prima Zoom 16. června v 18.00
Stavbu gigantických rozměrů navrhli architekti z chicagské firmy Skidmore, Owings and Merrill, kteří sto dvaašedesát pater a televizní věž vyhnali do výšky 829,8 metru. Podlahová plocha má rozlohu 334 tisíc metrů čtverečních a v celém mrakodrapu najdete sedmapadesát výtahů a osm eskalátorů, na jejichž výrobě se podílel i největší světový výrobce výtahů, eskalátorů a pohyblivých schodů – firma Otis se subdodavateli i v Česku.
24 348 oken a 2 909 schodů
Při navrhování půdorysu stavby se nechali architekti inspirovat květem ismeny, vnitřek budovy zdobí na tisíc vzácných uměleckých děl a vedle obchodů, kanceláří, restaurací, lázní nebo několika hotelů (například patnáct pater ve spodní čtvrtině mrakodrapu zabírá tři sta čtyři pokojů hotelu Armani) je v budově i devět set bytových apartmánů. Ty byly podle developera vyprodané do osmi hodin od uvedení na trh. Budova a její obyvatelé, nájemníci a návštěvníci, spotřebují denně zhruba milion litrů vody, které k uživatelům přivede tři sta padesát kilometrů potrubí (včetně částí zásobujících protipožární zabezpečení). Mrakodrap je osázen 24 348 okny, o jejichž čištění se starají tři obří automaty. Pokud by vypověděly službu všechny výtahy, čekalo by vás z přízemí do šedesátého patra 2 909 schodů.
Rekordmanka v mnoha "sportech"
- Burdž Chalífa drží s 828 metry výšky řadu prestižních rekordů (například nejvyšší nekotvená stavba, nejvyšší obytná stavba, nejvyšší mrakodrap), z nichž nejvýznamnější je nejvyšší stavba světa (včetně stožárů a jiných struktur), která překonala vysílač Konstantinov ve Varšavě (646,38 m).
- Současně je budovou s největším počtem pater, nejmohutnější výtahovou instalací a zároveň nejrychlejšími výtahy na světě (18 m/s), nejvyšší betonovou stavbou či stavbou s nejvýše položenou vyhlídkovou plošinou (ve 124. patře), mešitou (158. patro) a instalací hliníkové nebo skleněné fasády (ve výšce 512 m).
- Dále jde o budovu s nejvýše položeným bazénem (76. patro), restaurací (ve 122. patře a výšce 442 m) či nočním klubem (ve 144. patře).
- Kuriózní rekord je nejdelší dosud učiněný BASE jump (skok z výšky s padákem) z nejvyššího bodu mrakodrapu.
Připravil Tom Franzki pro časopis Svět zajímavostí a TV dokumentů: