AIDS pod kontrolou. Zatím u opic. Už nebude nutné brát léky až do smrti
Bát se AIDS už není moderní. Jenže jeho léčba není léčbou v pravém slova smyslu, jen pozdržení "výbuchu" choroby a léky je potřeba brát do konce života. To platilo až doteď. Nyní se blýská na časy.
Nemoc HIV/AIDS byla poprvé zaznamenána v roce 1981 a od té doby se jí nakazily desítky milionů lidí, které zatím pořád nedokážeme vyléčit. Nejnovější pokusy na primátech však ukazují jednu z možných cest.
Testy na zvířatech? Ano!
Testy na zvířatech jsou možná z etického úhlu pohledu nemorální, ovšem z medicínského naprosto nutné. A primáti spolu s prasaty jsou ideálními pokusnými subjekty. V praxi to znamená, že po laboratorní fázi (pokusy ve zkumavkách a počítačových modelech) je nutno sáhnout k živým tvorům, infikovat je a následně podávat léčbu v naději, že zabere.
Podle Světové zdravotnické organizace je virem HIV aktuálně nakaženo kolem 36 milionů lidí, což v porovnání s malárií není až tak vysoké číslo. U ní se totiž pohybují čísla řádově jinde. Podle informací Lékařů bez hranic zemře ročně na malárii kolem 600 000 lidí a dalších 200 milionů se jí nakazí. S průlomovou novinkou v léčbě AIDS přišelo German Primate Center, které pro své účely používá makaky rhesus (Macaca mulatta). Zkusilo nasadit primatizovanou verzi léku Vedolizumab známého spíše pod obchodním názvem Entyvio. Jedná se o antiintegrinovou protilátku, která byla povolena k léčbě pacientů postižených Crohnovou chorobou, tedy nepříjemným zánětlivým onemocněním trávicího traktu.
„Antiretrovirová terapie je v současné době nejčastěji používanou léčbu infekcí HIV. Léky účinně blokují proliferaci virů v infikovaných buňkách a oddalují nástup nemoci. Nicméně tyto léky musí být podávány trvale, protože jejich vysazení by bezprostředně vedlo k oživení viru v těle. Jejich kontinuální podání je doprovázeno nežádoucími účinky, jako je chronický zánět, příznaky otravy a zrychlené stárnutí,“ píše odborný web Science Daily s odvoláním na primatologický ústav.
Průlomová léčba
"Cílem studie bylo najít nový terapeutický přístup k léčení infekcí, které by trvale zabránily množení virů i poté, co došlo byť jen k dočasné aplikaci," říká Lutz Walter, vedoucí laboratoře a spoluautor publikace. Nakaženým makakům byla v době od pátého do osmnáctého týdne po nakažení aplikována retrovirová léčba, stejná, jako by se použila v případě člověka. Zároveň ale dostávala léčená skupina i další, nově vyvíjený lék. Kontrolní skupina byla tohoto „bonusu“ ušetřena.
Aktuálně probíhá v USA stadium klinických zkoušek, neboť lék se v případě makaků osvědčil. „Máme dobré důvody se domnívat, že léčba bude fungovat podobně i u lidí," říká Lutz Walter. "Byl by to průlom pro budoucí léčbu pacientů s HIV.“
AIDS – tady není žádná zpráva dobrá
Doby, kdy AIDS fungoval jako strašák před nevázaným způsobem života spojeným s volnou láskou, drogovou scénou a homosexualitou, jsou již zřejmě pryč. Strašák přestal fungovat, což ale neznamená, že by nemoc přestala existovat. Na rozdíl od výše zmíněné malárie AIDS zatím pořád nedokážeme léčit. A bez obětí na opicích tomu nebude jinak.
Text: Topi Pigula