Zahoďte své tablety, vracíme se k „papíru“. Bude elektronický!
Žijeme v době „umatlané“. Každý z nás denně prsty šmátrá po tabletu nebo telefonu a neustále čistíme ony čmouhami upatlané displeje. To s papírovými poznámkovými bloky nehrozilo.
Vypadá to, že doba skleněných špinavých displejů brzy skončí a my budeme po kapsách či v taškách opět nosit pružné a ohebné papíry. Ovšem ty budou elektronické, jak to demonstruje Paper Tab.
Dnešní komunikační elektronika dokáže divy, ale jsou to rigidní různě tenké či tlusté krabičky náchylné k poškrábání a rozbití. Na příkladu nových velkých iPhonů jsme se mohli přesvědčit, že nové technologické hity se můžou i ohýbat, nicméně to u nich není žádoucí. V budoucnu se však dočkáme opaku, pokud si svůj tablet nebo telefon nesrolujete do kapsy, budete absolutně out.
Firma Plastic Logic už před časem představila unikátní ohebný tablet Paper Tab s úhlopříčkou 10,7 palce, který si nezadá s listem papíru. Nejenže je skoro stejně flexibilní, ale i náležitě lehký. Funguje na podobném principu jako čtečky knih, tedy pomocí technologie e-ink. Základem je známý procesor od Intelu patřící do řady Core i5. Oproti běžným tabletům je Paper Tab jaksi více humánní, tedy pro lidské ruce přirozenější. Nemusíte jej křečovitě držet a zkoušet se trefovat ztuhlým prstem na správné ikony. Paper Tab se totiž ovládá vedle klasického ťukání prstem prostým ohýbáním jeho těla či rohů. Listy Paper Tabu také mezi sebou komunikují dotykem, takže pokud chcete například přesunout soubor z jednoho do druhého, dotknete se rohem právě v místě, kde jej toužíte mít.
Samozřejmě s Paper Tabem můžete pracovat stejně jako s klasickými tablety, tedy pomocí prstů třeba zvětšíte fotografii, napíšete text na virtuální klávesnici atd. Asi nejzajímavější je ale fakt, že si z listů Paper Tabu můžete vytvořit „knihu“. V podstatě budete mít ve „svazku“ několik tabletů, a každý budete používat podle svých potřeb. Soubory mezi „listy“ budete přesouvat vzájemnými dotyky, jako kdybyste přesypávali prášek z jednoho listu papíru na druhý. Navíc si je ale můžete poskládat vedle sebe jako puzzle a používat jako složenou velkou obrazovku.
Nevýhodou zatím ovšem je, že „střeva“ Paper Tabu musejí být vně. Procesor není v tabletu, ale je k němu připojen externě přes kabel, stejně tak je tablet napájen z vnějšího zdroje. Flexibilní procesor či baterku zatím nikdo nevymyslel, ale co není, může být, vždyť Paper Tab je zatím jen technologický demonstrátor. Problémem je i klasické dotykové ovládání, pružná konstrukce tabletu neposkytuje dostatečně pevnou oporu pro klikání na ikony. Ale jak říkal klasik, pokrok nezastavíš, můžeme si tedy být jisti, že dětské nemoci vývojáři v případě papírového tabletu brzy odstraní.
DP