Vědci díky experimentu s králíky osvětlili původ ženského orgasmu
Ženský orgasmus je nejspíš pozůstatkem evolučně překonaného mechanismu.
Ženský orgasmus
Ženský orgasmus je nejspíš pozůstatkem evolučně překonaného mechanismu, který u savců při sexuálním vyvrcholení spouštěl ovulaci a tím pádem i zvyšoval pravděpodobnost početí. K tomuto závěru dospěli američtí vědci, kteří pomocí experimentu s podáváním antidepresiv králíkům dospěli k závěru, že právě orgasmus mohl pomáhat při uvolňování vajíček z vaječníků během pohlavního styku.
Ženský orgasmus je dodnes pro odborníky záhadou, protože nemá při rozmnožování žádnou biologickou funkci. Někteří vědci se ale přiklánějí k hypotéze, že vyvrcholení kdysi takovou funkci mít mohlo, ta se ale u lidí během evoluce postupně vytratila.
Pokusy na králících
Genetici a lékaři z univerzity v americkém Cincinatti se tuto teorii pokusili podpořit při pokusech s králíky, které popsali v nejnovějším vydání odborného magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Králíky si jako pokusná zvířata vybrali proto, že právě u nich jako u jednoho z mála druhů savců je orgasmus spojen s reflexem, který pomáhá spustit ovulaci během kopulace. "Víme, že (u králíků) tento reflex existuje, ale otázkou je, zda to může být tentýž, který už u lidí ztratil svou funkci," uvedla vedoucí výzkumného týmu Mihaela Pavličev.
Orgasmus podle horoskopu. 1 Zdroj: istock.com
Vědci se do věci pokusili vnést jasno tím, že dvanácti králičím samicím podávali po dva týdny látku fluoxetin, kterou obsahuje například známé antidepresivum Prozac a která u žen snižuje pravděpodobnost sexuálního vyvrcholení, a sledovali, jaký to bude mít vliv na počet dozrávajících vajíček u králíků. Experiment ukázal, že samice, které dostávaly antidepresiva, byly při kopulaci schopné uvolnit o třetinu méně vajíček než jejich souputnice, které léky v těle neměly.
Podle nich z toho lze dovodit, že ženský orgasmus a orgasmus savců, kteří jej používají jako spouštěč ovulace, má stejné evoluční kořeny.
Řada odborníků argumentuje, že ženský orgasmus i bez přímé souvislosti s ovulací svou funkci plní. Sexuální rozkoš totiž znamená, že ženy jsou ochotné mít více sexuálních styků, což zvyšuje pravděpodobnost narození potomstva, a že jsou ochotny kvůli uspokojivému sexu vytvářet trvalé vztahy, které jim pomáhají při výchově dětí.
Text: ČTK