Tvor, který je kombinací prasete a opice má sloužit jako inkubátor lidských orgánů
Ve světě je nedostatek lidských orgánů vhodných k transplantaci. Čínská medicína se rozhodla řešit problém po svém.
Orgány lidí v lidech…
Populace v rozvinutých zemích stárne jednak díky lepší lékařské péči a zároveň i zvyšující se životní úrovni. V nejlidnatější zemi světa, v Číně, zase „doplatili“ na politiku jednoho dítěte. Zároveň si vlivní Číňané dokázali poradit velmi specifickým a velmi krutým způsobem. Jak jsme psali ve článku Čínská jatka: Věznice jako zásobárna lidských orgánů, je v Číně obchod s orgány velmi specifickou záležitostí. Lékaři v roce 2017 v Česku provedli celkem 837 transplantací orgánů, přičemž jde o dobrovolné dárce. V rámci dárcovského programu pocházely ve stejném roce orgány od 269 zemřelých a 49 žijících dárců, přičemž nejčastěji se transplantovaly ledviny a játra.
… a v chimérách
Jinou cestou jak získat orgány, je si je cíleně vypěstovat. Čínští lékařští vědci implantovali do 4 000 prasečích embryí opičí buňky modifikované tak, aby fluoreskovaly a daly se tak snadno sledovat. Jakkoliv se počet 4 000 může zdát zbytečně velkých, zdaleka tomu tak není, protože pouze se z nich narodilo pouhopouhých 10 selat a jen 2 z nich byly chiméry. To znamená, že selátka v sobě měly i opičí buňky. A ani jedno z desítky selat ne nedožila vyššího věky. Všechna zemřela zhruba týden po narození a vědci zatím příčinu úhynu neznají. I když byly buňky opis rozptýleny v prasečích tělech v poměru 1 : 1 000 až 1 : 10 000, šlo prokazatelně o chiméry. Nikoliv o křížence, jelikož „zkřížit“ prase a opici přirozeným způsobem nejde. Mezidruhoví kříženci sice existují, ale vždy jde o blízce příbuzné druhy jako lev a tygr (ligr), vlk rudohnědý a kojot, nebo bizon a tur domácí (kráva).
Cílem čínské snahy je vypěstovat organismus, který by v sobě nesl některé orgány vhodné pro transplantaci lidem. Je fér přiznat, že podobnou snahu mají i další země. V Japonsku se snaží vytvořit chiméry s „lidskými“ orgány. Aby bylo možno něco podobného vytvořit, jsou zapotřebí embrya, jimž vědci záměrně vyřadili geny mající „na svědomí“ tvorbu orgánů. Do zárodků je pak nutno vpravit buňky jiného druhu, ze kterých by měl orgán vzniknout. Ovšem aby se buňky přetvořily právě v požadovaný orgán, je nutno sáhnout ke kmenovým buňkám, jež jsou velmi „plastické“ a se vyvinout v jakýkoliv orgán. Od ucha po játra. Víte, že už existuje i chiméra člověka a prasete? Text: Topi Pigula