Rakovina by v roce 2050 téměř nemusela zabíjet
Díky lepším technologiím, lékům a životnímu stylu budeme schopni nemoci předcházet.
Rakovina je v současné době na vzestupu, statistika hovoří jasně: každý třetí obyvatel České republiky v průběhu svého života onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře. S určitou nadsázkou lze říci, že se s nádorovým onemocněním v průběhu svého života setkáme všichni bez výjimky, ať už se z nás stane pacient, nebo onemocní někdo z našich blízkých. Abyste si uměli ještě lépe představit, jak děsivá čísla to jsou, tak řekněme, že každých 8 minut přibude v naší zemi nový onkologický pacient a každých 20 minut někdo na rakovinu zemře. Jde tedy o 74 lidí denně a 27 tisíc ročně, což je druhá nejčastější příčina úmrtí.
Prognóza vývoje této nemoci je ale naštěstí pozitivní. Podle britských vědců bude v polovině tohoto století nemoc téměř vymýcena, týkat se bude jen některých věkových skupin. „Je realistické očekávat, že do roku 2050 budeme umět předcházet téměř všem úmrtím na rakovinu, a to díky změnám v životním stylu, lepším ochranným technologiím, ale i díky lékům a dalším terapiím. Nemoc se tak bude týkat zejména osmdesátiletých a starších,“ tvrdí zpráva z University College v Londýně.
V současné době je každý rok diagnostikována rakovina u 14 milionů lidí, přičemž 8 milionů na ni zemře. Zpráva předpovídá, že do roku 2030 se čísla téměř zdvojnásobí. Nemoc se prý objeví u 26 milionů lidí ročně a 17 milionů na ni zemře. Nicméně mnoho z těchto úmrtí se očekává v Číně, která má poměrně starou populaci a rozvíjející se zdravotnictví. Úmrtí u lidí mladších 80 let prý bude ubývat, a to zejména v bohatších zemích. Například ve Velké Británii bude v roce 2030 o 40 procent úmrtí na rakovinu méně než v roce 1990.
Stačí mít peníze...
"Je důležité, aby státy dávaly na výzkum i v příštích desetiletích dostatek financí. To v kombinaci s inovativní léčbou, vylepšenými radiologickými a chirurgickými zákroky znamená, že mnoho lidí s nádory v pokročilém stadium může být vyléčeno nebo s nimi bude i nadále žít kvalitním životem,“ píše zpráva.
Kromě pokroku v oblasti genomiky a objevu léčby „na míru“ zpráva poukazuje na význam "účinné podpory pro změnu životního stylu, a to i u sociálně slabších obyvate". Když budou mít lidé větší povědomí o rakovině a vlivu okolního prostředí na její vznik, mohou převzít větší odpovědnost za své zdraví. Je důležité, aby se lidé naučili chodit včas na preventivní prohlídky, ale sledovali také své tělo a poznali příznaky začínající nemoci. Včasné odhalení nemoci a započetí léčby v rané fázi dává lidem větší šanci na vyléčení. Informovanost je potřeba šířit i do sociálně vyloučených lokalit, kde je větší riziko vzniku onemocnění právě kvůli špatnému zdravotnímu stylu. Výskyt rakoviny by mělo snížit i další omezování kouření.
"Zvyšování povědomí o nemoci pomáhá lidem nejen pochopit příčiny vzniku rakoviny, ale také překonat překážky na cestě k uzdravení. Lidé budou mít díky svým znalostem možnost snížit riziko vzniku nemoci, a pokud k ní přece jen dojde, šance na úspěšné vyléčení budou větší. To vše jsou důležité podmínky úspěšného boje s rakovinou,“ uzavírá zpráva.
Lucie Kořistová