Pravidelné kouření marihuany zmenšuje mozek – dokazuje nová studie
Kouření marihuany má důsledky – a dlouhodobé k tomu...
Užívání konopí jako psychoaktivní látky je staré „jako lidstvo samo“. Nejedná se o nijak velkou nadsázku, neboť lidé užívají konopí už po tisíciletí. Přesto, nebo možná právě proto, se vědci snaží dopátrat všech následků dlouhodobého kouření konopí.
Je rozdíl mezi užíváním psychoaktivních látek z konopí během občasných rituálů, tak jak tomu bylo například v dávnověké Číně, Indii či některých středoamerických civilizacích, a každodenním kouřením marihuany? Studie sledující vliv účinků THC na člověka mají protichůdné výsledky. Teď by pravidelní kuřáci měli zpozornět, neboť poslední ze studií přináší natolik zajímavé údaje, že se jí věnovala mnohá ze světových médií.
CELOU STUDII NAJDETE TADY „Od roku 2007 má užívání marihuany trvalý nárůst. Ačkoli obsahuje kolem čtyř stovek chemických sloučenin, hlavní psychoaktivní složkou konopí je δ-9-tetrahydrocannabinol (THC), jež se váže na kanabinoidní receptory. Ty jsou v mozku všudypřítomné. V důsledku toho vede expozice THC ke změnám nervových přenosů ovlivňující různé poznávací procesy,“ dokládá společná práce vědců z University of Texas a the Mind Research Network. „Pravidelné užívání konopí zmenšuje mozek, ale navyšuje jeho složitost,“ píše britský The Guardian.
Studie totiž odhalila, že pravidelným kuřákům ubývá mozkové hmoty. Vědci sledovali 48 dospělých uživatelů konopí ve věku 20 až 36 let, kteří si dopřávali účinků v průměru třikrát denně. Jejich stav se porovnával s kontrolní skupinou lidí, kteří konopí neužívali. The Guardian na základě vědeckých poznatků tvrdí, že pravidelní uživatelé mají nižší IQ, které ale nemá mít souvislost se změnami mozkových struktur. „Skenování odhalilo, že každodenní kouření konopí je spojeno se smršťováním těch částí mozku, jež jsou odpovědné za rozhodování a zároveň je s nimi spojena reakce na odměny a empatie – schopnost vnímat pocity jiných lidí. Neurologové věří, že poškození orbitofrontální mozkové kůry může podpořit některé formy psychopatie.“
Svou zkušenost se změnou chování má i nejeden český uživatel. „Kouřil jsem pravidelně několik let i několik jointů denně. Začal problém s pamětí, zhoršila se zručnost (vypadávání předmětů z ruky atd.), když se objevily příznaky panické psychózy, z fleku jsem s tím seknul. Už 8 let marihuanu nekouřím a je to v pohodě, až na tu paměť, to už mi bohužel zůstalo,“ přiznává jeden z nich, který odpovídal pod rouškou anonymity (redakce zná jeho jméno; pozn. red.). Mnozí zase naopak tvrdí, že i po mnohaletém pravidelném kouření nepociťují žádné negativní změny.
Odborná studie se snímky skenovaných mozků publikovaná v prestižním časopise PNAS se dá shrnout do jedné věty: pravidelní uživatelé konopí mají menší mozek vyznačující se větším množstvím neurologických spojení. To zajišťuje jeho rychlejší fungování. Tím je snad definitivně rozřešena otázka, zdali „tráva“ má, či nemá fyziologické účinky trvalejšího charakteru. Má. Mění mozek.
Text Topi Pigula