OTESTUJTE svůj sluch: Slyšíte jako dítě, nebo jako stařec nad hrobem?!
Sluch je jedním z nejcennějších lidských smyslů, potřebujeme jej ke komunikaci, dokáže nás ochránit před nebezpečím, ale i způsobit nám potěšení, když nám umožňuje poslouchat hudbu či se dívat na filmy.
S přibývajícím věkem uši stárnou a lidé přestávají být schopni určité zvuky rozlišit. Jsou tak ohroženi ztrátou sluchu, nebo dokonce hluchotou. Na lidský sluch však útočí také vnější vlivy, nejčastěji pak všudypřítomný hluk. Podle lékařů sluch poškozuje trvalý hluk o hladině vyšší než 70 decibelů, Světová zdravotnická organizace pak uvádí 73 decibelů po dobu 12 hodin.
Poškození sluchu si někteří lidé způsobují dobrovolně sami. Jsou to zejména milovníci hudby, kteří si ji pouští příliš naplno nebo navštěvují různé koncerty a diskotéky, kde v blízkosti zvukových aparatur může hluk velice snadno dosáhnout až 125 decibelů. Jiní jsou hluku vystaveni nedobrovolně v zaměstnání nebo prostě proto, že bydlí vedle příliš rušné silnice. Výsledkem je časté zvonění, šumění nebo pískání v uších a otupění sluchu. Častá expozice hluku přes 120 decibelů způsobí, že v uchu zanikají vláskové buňky.
U dnešních třicátníků a čtyřicátníků, kteří od 90. let používali nejdřív různé walkmany a později i modernější zařízení a navštěvovali hudební akce, se běžně objevuje nedoslýchavost nebo nitroušní šelest. Není výjimečné, že takto staří lidé mají sluch jako by jim bylo osmdesát. Potíže lze zmírnit pomocí léků, které vnitřní ucho prokrví. Ale pokud vláskové buňky v uchu už zanikly, je poškození většinou nevratné. Různé vady sluchu trápí v Česku zhruba půl milionu lidí.
Nejlepším tipem, jak si chránit sluch, je tedy vyvarovat se hluku, zejména explozivního, jako jsou například petardy, rockové koncerty, buchary a podobně. Škodí však i jednotvárný hluk, který způsobují třeba stavební stroje. Také sluchátka byste si neměli pouštět příliš nahlas a používat je příliš dlouho. Je dobré po půl hodině poslechu dopřát uším pauzu.
Otestujte své uši
Jak už jsme řekli, dnešní mladí mají kolikrát sluch horší než jejich rodiče. Vyzkoušejte, jak na tom jste právě vy. Pusťte si video:
Všichni lidé bez sluchového postižení by měli slyšet zvuk v hladině 8 tisíc hertzů. Lidé mladší 50 let by měli slyšet 12 tisíc hertzů a ti, kterým ještě nebylo 40, pak 15 tisíc hertzů. A hladina stále stoupá, třicátníci s nepoškozeným sluchem slyší 16 tisíc a lidé pod 24 let dokonce 17 tisíc hertzů.
Pokud je mezi vaším věkem a zvukovou hladinou, kterou slyšíte, příliš velký rozdíl, vyhledejte svého lékaře....