Největší solární elektrárna na světě bude plavat na vodě
U Japonců jsme zvyklí na jejich vyspělé technologie. Ale i tak dokážou občas překvapit...
Přestože zemi vycházejícího slunce musíme počítat mezi asijské velmoci, její rozloha nepatří k těm největším. Jednoduše řečeno, Japonci se na svých ostrovech mačkají jako sardinky, vždyť přeplněnost Tokia je pověstná. Ovšem takto technicky vyspělá a početná společnost potřebuje mnoho elektrické energie. A protože se po neblahých zkušenostech z Fukušimy zvýšila atraktivita „čisté“ energie, ohlížejí se energetické firmy po alternativních zdrojích. Vedle větrných elektráren to jsou především ty sluneční.
Japonsko však není rozhodně zemí, kde by bylo místa nazbyt. Krajina je intenzivně využívána pro zemědělství, instalovat tedy lány slunečních kolektorů by byl nemyslitelný luxus. Klasické sluneční elektrárny v Japonsku existují, ale rozšiřovat jejich plochy už jednoduše nelze. Stejně tak není možné nasázet kolektory na všechny střechy v zemi. Čeho ale Japonsko má dostatek, jsou pobřežní vody a také vodní rezervoáry i protizáplavové systémy.
Instalovat rozměrné soustavy slunečních elektráren na vodní hladiny se rozhodla japonská společnost Kyocera. Využít k tomu chce technologií vyvinutých ve Francii a hodlá dokonce vytvořit největší solární plovoucí elektrárnu na světě. Ta nezůstane osamocená. Stavba už prý začala a fungovat by měla od března příštího roku. U města Kato v prefektuře Hyogo vznikne během příštího roku ještě jedna solární elektrárna, dohromady tam vodní plochy pokryje na 11 tisíc fotovoltaických článků. Obě soustavy dohromady budou mít výkon skoro 3 MW.
Nicméně to bude jen začátek, Kyocera plánuje stavbu celé sítě třiceti slunečních plovoucích elektráren o celkovém výkonu 60 MW. Jen pro srovnání, oba bloky temelínské jaderné elektrárny produkují dohromady 2110 MW. Kolektory elektráren se budou rozkládat na už zmiňovaných vodních rezervoárech, protipovodňových nádržích i v klidných mořských zátokách. Nebudou tak hyzdit a zabírat prostor v kulturní a zemědělské krajině. Každá z elektráren pak bude schopná produkovat elektrickou energii pro celé stovky japonských domácností. Jejich velkou výhodou je nejen nenáročnost na údržbu, ale voda bude navíc bez dalších nákladů kolektory ochlazovat. Intenzivní sluneční žár je tak nepoškodí.
Kyocera však s celým projektem nepřišla ze dne na den. S francouzskými inženýry a dalšími japonskými firmami se spojila do konsorcia už před dvěma lety, za tu dobu po celém Japonsku vzniklo na tři desítky slunečních elektráren. První plovoucí elektrárna v Japonsku se však rodí až nyní. Ve Francii tuto technologii testují tři roky, a to velmi úspěšně, další menší plovoucí elektrárny najdeme i v Kalifornii, ovšem japonské plány nemají svým rozsahem ve světě obdoby.
DP
BAVÍ VÁS JAPONSKO? TAK TO JSOU NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNKY PRO VÁS:
a taky:
a pak tohle: