25. září 2017 15:18

Modroocí všech zemí spojte se. Máte společného předka

První modrooký člověk měl zmutovaný gen pro barvu očí. Odkdy se datuje rod modrookých?

Člověk pocházející z Afriky měl oči tmavé. Kde se tedy vzal půvab modrých očí: Začalo to jednou mutací jediného genu k němuž došlo před více než 6000 lety. Bodu v níž žil společný předek všech modrookých odhaduje časopis Business Insider mezi 6000–10 000 lety.

Vědci už dlouho vědí, že o barvě kůže, očí, ale i vlasů rozhoduje pigment melanin, jenž je produkován díky funkci genu nesoucímu označení OCA2. Logicky se proto domnívali, že mutace právě této části DNA přinesla do světa modré oči. Nakonec se ukázalo, že úvaha je sice správná – OCA2 opravdu rozhoduje o barvě očí – ale nikterak to nepomohlo v odpovědi na otázku, proč tomu tak je. Teprve další léta bádání ukázala, že viník je jinde.

HERC2

Alela, tedy laicky řečeno „jiná verze" téhož genu, odvozená od genu HERC2 rs916977 je nejběžnější v Evropě; zejména na severu a východě, kde se blíží fixace. Varianta se také vyskytuje na vysokých frekvencích v severní Africe, na Blízkém východě, Oceánii a Americe. Co to znamená? Že modrookých je nejvíce ve Skandinávii (skoro všichni), ale najdeme je v menších koncentracích jinde po světě. Evropa vede mezi modrookými mimo jiné proto, že se mutace začala šířit až v době, kdy se náš prapředek přesunul s Afriky do Evropy.

Objev související s genem HERC2 spočívá v nalezení do té doby jedné jeho neznámé funkce. „Vypíná“ totiž gen OCA2, který, jak jsme si řekli výše, má na svědomí barvu očí. Respektive „vypne“ hnědou barvu a místo ní nastoupí modrá s jiným podílem melaninu. Genetické analýzy prozradily, že tato mutace vznikla v oblasti kolem Černého moře a začala se šířit severozápadním směrem.

Modré oči v Afghánistánu

Proto je na jihu Evropy poměrně vzácná, byť, jak jsme v minulosti psali, vede stopa do Afghánistánu. Původní teorie o vzniku, respektive adaptaci modrých očí na přírodní podmínky se nepodařilo prokázat. Jedna z nich předpokládala, že s barvou očí je to podobné z hlediska evoluční přizpůsobivosti jako s barvou kůže – tedy že jde o reakci na množství a vlnovou délku slunečního záření.

"Další atraktivní teorií bylo, že modré zbarvení očí umožňuje lépe se vyrovnávat s onemocněním SAD (sezonní afektivní porucha). Tomu by nasvědčovalo i větší zastoupení modrookosti v severoevropských populacích, avšak samo by nestačilo k vysvětlení tak rychlého rozšíření této mutace. Na scénu se dostává hypotéza, která zohledňuje chování jedince při výběru partnera. Je známo, že světlá barva (například kůže nebo vlasů) představuje velmi silný znak atraktivity jako signálu mládí, zdraví a plodnosti. To znamená, že i modrá barva očí mohla sehrát důležitou úlohu při výběru partnera," píše Pavel Lízal na webu Masarykovy univerzity.

Přiznejme, že modré oči... mají něco do sebe. Modrooké blondýnky se v anekdotách staly ikonami naivity, ale ve filmech představovaly krásky. Ani v moderní adaptaci King Konga z roku 2005 není Jane hnědooká tmavovláska. Modroocí jsou i oba hlavní hrdinové z filmového Titaniku, Brat Pitt i Kate Winslet. A brázdíme-li hollywoodské vody, zmiňme i za sexsymbol označovanou Emu Stone. A mimochodem – modroocí lépe snášejí alkohol.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom