Jak chutná rakovina – unikátní výzkum ukazuje souvislost mezi chutí a rakovinou
Je muž, který nerozezná hořkou chuť, více ohrožený rakovinou tlustého střeva? Výsledky testu to potvrzují.
Jsem z kasty Máráthů?
Před časem proběhl v rámci České republiky unikátní výzkum. Časopis Vesmír vložil do jednoho ze svých výtisků papírový proužek napuštěný hořkým fenylthiokarbamidem a poprosil své čtenáře o jeho ochutnání. Kdo hořkou chuť vnímal, získal označení „chutnač“, ten kdo nikoliv, se logicky stal „nechutnačem“. Autora těchto řádků dost překvapilo, když se pocit hořkosti nedostavil, neboť hořké chmelové kyseliny v pivu vnímá poměrně dobře. Stal se tak svým vnímáním chuti podobný členům indické kasty Máráthů ze státu Máháráštra. Hořkou chuť testovacího papírku vloženého do oblíbeného časopisu vnímalo 68,6 % testerů. Dnes už se ví, že nechutnači mají mutací poškozený gen s názvem TAS2R38, což má poměrně velký vliv na výběr potravin. A stravovací návyky velmi úzce souvisejí se životním stylem, a jak se ukazuje, tak i s rizikem smrti na kolorektální karcinom.
Chuť a rakovina
„Z výzkumu v indické populaci víme, že muži nechutnači kupříkladu častěji konzumují alkohol, hořké čaje nebo kávu, ženy nechutnačky v amišské populaci mají už od dětství silné sklony k přejídání,“ píše ve Vesmíru autor celého výzkumu Pavel Lízal. Zároveň dodává poznatky molekulární bioložky Mauyry Charrašové z jejího výzkumu, který se odehrál na vzorku 1203 lidí s kolorektálním karcinomem a kontrolní skupinou 1332 lidí dosud zdravých. Výsledek je pro nechutnače trochu děsivý – rakovinou tohoto typu jsou ohroženi výrazně více. A nejedná se o zanedbatelná čísla – každoročně v posledním desetiletí onemocní v Česku průměrně 4820 mužů a 3275 žen. Aby nebylo špatných zpráv dost, tak na kolorektální karcinom se často přijde až v rozvinutém stadiu, kdy je léčba náročná, drahá a méně úspěšná. Není náhodou, že muži k padesátce dostanou dopis od Ministerstva zdravotnictví s výzvou k preventivní kontrole. Pokud patříte mezi nechutnače, tak je preventivní kontrola více než na místě.
Vnímání hořké chuti je jednou z výhod, kterou evoluce vybavila zejména býložravce a všežravce – obrovské množství rostlin svou hořkostí signalizuje nepoživatelnost či přímo jedovatost. Nicméně jak chutnači, tak nechutnači jsou díky svým stravovacím preferencím ohroženi – byť jinak a v rozdílné míře. Chutnači více vyhledávají sladká jídla (o oblibě kávy nebo hořkého čaje u jejich protějšků už byla řeč), což logicky zvyšuje riziko obezity, kardiovaskulárních problémů a cukrovky.
Je až neuvěřitelné, jak na první pohled „nelogickými“ vazbami je naše tělo provázané. Koho by napadlo, že vnímání hořké chuti může indikovat zvýšené riziko onemocnění rakovinou.
Text: Topi Pigula