Dorazí do 20 let na trh neviditelná auta a letadla? Jsme na nejlepší cestě!
Je to už skoro deset let co umíme vyčarovat neviditelnost. Jaká je však její budoucnost?
Pohádky i scifárny to tvrdí jasně – neviditelnost je vhodná především pro loupežníky, dobrodruhy nebo vesmírné agenty. Nový nápad výrobce automobilů Land Rover však připomíná, že stále více designérů pracuje s pokročilou schopností učinit materiál "průhledný" ve snaze zvýšit bezpečí veskrze všedních činností.
Průhledná karoserie
Land Rover na newyorském autosalonu plánuje ukázat ideu vozu s průhlednou kapotou. Ta řidiči ukáže terén schovaný pod koly, ale třeba i horizont. To pokud se vůz, v případě Land Roverů často mimo běžnou vozovku, příliš nakloní a zakryje rozměrnou kapotou výhled na další cestu. Land Rover tvrdí, že momentálně testuje prototyp. Technologie spočívá v jednoduchém zabudování kamer pod vůz a projekci záběrů na kapotu.
Nejde o první nápad tohoto druhu. Technologicky průhledný interiér vozu v roce 2008 ve svém demonstrátoru představili i Japonci, i tentokrát ve snaze eliminovat slepá místa v řidičově výhledu. Nejde však jenom o aplikaci pro vozy – například průhledná podlaha pro piloty dopravních letadel je v hlavách vizionářů už poměrně dlouho. Zatímco menší sportovní stroje a vrtulníky mohou problém vyřešit jednoduše skrze skleněné průzory umístěné vespod, vysoká dopravní letadla na něco takového možnosti nemají.
Principy pokročilých průhledných materiálů rozhodně nejsou až velkou novinkou, aktivní optická kamufláž vbudovaná do pláštěnky překvapila už v roce 2006, doposud však měla spíše charakter zajímavosti představované na technologickém veletrhu. Její postupné využití v dopravě či jiných aspektech běžného života však do něj může přinést nečekané bonusy. Leč také armáda, a spolu s ní časem jistě i nekalé živly, po technologii dokonalého maskování pokukují.
Na vojenské stezce
Zatímco pro souboje mezi letadly, tanky či loděmi má technologie pramalé využití, protože jsou obvykle vedeny skrze údaje z radarů a infračervených senzorů, proti nimž existují jiné formy krytí, podobná "neviditelnost" by mohla v mnohém pomoct pěchotním jednotkám, zvláště v protipovstaleckém typu bojů. Po provaru, jakým pro americkou armádu bylo zavedení a následné stažení digitálně laděného leč stále "normáního" maskování UCP, jsou vkládány naděje právě do inovace skrze moderní technologie. Aktivní kamufláž skrze snímání objektů za maskovaným předmětem a projekci záběrů na viditelnou stranu má však své limity.
Existují ovšem už i vize pasivního maskování a to dokonce i před větším rozsahem spektra. Informací o vývoji podobných výstřelků je poskrovnu, stěží lze ale pochybovat, že jsou vojska vůči neviditelnosti netečná. Naposledy před dvěma lety proběhla médii ilustrace "kvantové neviditelnosti", kterou pro americkou armádu vyvíjí společnost HyperStealth Biotechnology. Guy Cramer, ředitel společnosti, která v minulosti navrhla tradiční maskování třeba i pro vojáky Kanady, Chile, Jordánu nebo Nového Zélandu, sice nakonec označil fantasticky působící fotografie dokonale kryté modelky za ukázkovou fotomontáž, jedním dechem však dodal, že ilustrují skutečné fungování jejich (prozatím utajovaného) vynálezu pojmenovaného jako "kvantová neviditelnost". Ta by teoreticky měla být s to ohnout světlo kolem pevného objektu, prozatím se však nemělo za to, že by něco podobného šlo replikovat v masovém měřítku.
Podle Cramera společnost výsledku dosáhla pomocí nanotechnologicky zpracovaného materiálu. Dle Cramera navíc jejich přístup kryje nejenom viditelnou část světelného spektra, ale i další záření. Bez skutečných potvrzení armády či oficiálně odtajněných záběrů však jeho údaj zatím ještě považovat za bernou minci. Jak se ostatně pro web Extreme Tech ke "kvantové neviditelnosti" vyjádřil jeden z respondentů: "Uvěřím tomu, až to neuvidím."
Ladislav Loukota