Čeští myšáci jsou přeborníci v plodnosti
Některé myši jsou plodné i bez genu ovlivňujícího spermie. Není divu, že jich je tolik.
Superplodná myš... je z Česka
Myší samci kmenu Prague Wild D, který je odvozený z českých divokých myší poddruhu myš středoevropská, jsou plodní, přestože jim chybí gen Prdm9, který ovlivňuje vývoj spermií. Gen chrání důležité úseky DNA pohlavních buněk tím, že směřuje zlomy DNA do méně důležitých úseků. Myšáci tohoto kmene ale opravují zlomy v samčích pohlavních buňkách lépe než myší samci, kteří nemohou být plodní bez tohoto funkčního genu. V dnešní tiskové zprávě to uvedl Ústav molekulární genetiky Akademie věd ČR (AV ČR), jehož vědci se výzkumu vývoje pohlavních buněk věnovali.
Nežádoucí zlomy DNA, kde je uložená v genetická informace, mohou podle ústavu vést k řadě potíží. Na druhou stranu jsou však regulované zlomy a následné spojení molekul DNA zásadní pro vývoj dozrávajících spermií. Právě proto jsou důležité úseky DNA pohlavních buněk obvykle chráněny genem Prdm9. Gen se nachází kromě myší také u lidí, naopak psovité šelmy či ptáci jej nemají.
Gen pro produkci spermií
"Čeští myšáci ale na rozdíl od jiných myší nepotřebují gen Prdm9 pro produkci spermií," uvedl Zdeněk Trachtulec z Ústavu molekulární genetiky, jenž vede skupinu zaměřující se na mechanismy tvorby pohlavních buněk v centru BIOCEV. Na výzkumu spolupracoval jeho tým s vědci z USA. Identifikovali možnou příčinu plodnosti myších samců kmene Prague Wild D, kteří nemají gen Prdm9. Zjistili tak rozdíl oproti několika laboratorním kmenům odvozeným z poddruhu myš domácí.
"Ukázalo se, že čeští myšáci opravují zlomy DNA v samčích pohlavních buňkách lépe než myšáci, kteří nemohou být plodní bez funkčního genu Prdm9. Jelikož existuje přinejmenším jeden plodný člověk, který nepotřebuje gen Prdm9, myší samci z ČR jsou svou nezávislostí na Prdm9 podobnější člověku," uvedl ústav. Podle Trachtulce se tak čeští myší samci stali výborným nástrojem pro studium vývoje lidských spermií a mužské plodnosti.
Text: ČTK