Britská armáda usiluje o tajnou vojenskou výhodu. Nová technologie má obejít GPS
V přísně střežené laboratoři ve Velké Británii probíhá vývoj tzv. kvantových hodin, které by mohly významným způsobem posílit schopnosti britské armády v oblasti navigace a zpravodajských operací. Zařízení se má začít používat nejpozději v roce 2029 a jeho fungování se přímo promítne například do systémů řízených raket, komunikace nebo komplexní kybernetické bezpečnosti země.
Jak už jejich označení prozrazuje, kvantové hodiny fungují na principu kvantové mechaniky. Konkrétně měří kvantové fluktuace uvnitř atomů, které jsou natolik přesné, že před nimi blednou i stávající a častěji využívané atomové hodiny. „Atomové hodiny jsou neuvěřitelně přesné, ale kvantové hodiny nastavují zcela nový standard. Za miliardy let by ztratily na přesnosti pouze zlomek sekundy,“ doplnil kontext technický ředitel společnosti Sectigo Nick France ve svém vyjádření pro britský Daily Mail.
Klíč k nezávislosti na GPS
Britské ministerstvo obrany zdůraznilo, že jedním z hlavních důvodů, proč o kvantové hodiny usiluje, je snaha zajistit nezávislost na systému GPS. Ten je považován za zranitelný zejména vůči rušení, jak se ostatně ukazuje během konfliktu na Ukrajině. Kvantové hodiny by proto mohly poskytnout přesnější, ale v tomto ohledu jistější podporu navigačních systémů pro lodě Královského námořnictva a letectva.
„Získaná data nejenže ovlivní budoucí obranné úsilí Velké Británie, ale jsou také signálem pro průmysl a akademickou obec, že to s výzkumem kvantových technologií pro bezpečnou a odolnou operační výhodu myslíme vážně,“ uvedl podle webu Army Technolgoy ředitel laboratoře Defence Science and Technology Laboratory Paul Hollinshead.
Výzvy a budoucnost technologie
Jednou z překážek na cestě k výrobě kvantových hodin ve větším množství, jsou momentálně rozměry. Hodiny nejsou malé, současné prototypy mají velikost dodávky, a hlavně vyžadují stálé podmínky, jako je stabilní teplota nebo ochrana před molekulami vzduchu. Cílem laboratoře a jejího dalšího výzkumu je proto především miniaturizace hodin, což by se mělo kladně odrazit na větší mobilitě a hlavně možnostech celkového využití.
Čtěte také: Proč ztrácí dopravní letadla nad Pobaltím signál GPS? Problémy hlásí tisíce letů
Kromě Velké Británie se o kvantové hodiny zajímají také Spojené státy. Univerzita v Coloradu vyvinula podobné zařízení již v roce 2010, a právě Velká Británie nyní jako druhá země světa podniká vlastní kroky v této oblasti. Investice do kvantových technologií navíc celosvětově dosáhly během posledních pěti let 20 miliard dolarů a otevřeně se již mluví o využití i v dalších oblastech. Ostatně, společnost Google nedávno představila kvantový čip, který dokáže za několik minut provést výpočty, které by jinak zabraly počítačům miliardy let. A počítá se s tím, že kvantová technologie výrazně promluví také do oblasti umělé inteligence za účelem řešení celosvětových problémů.
Zdroj: Army Technolgoy, Daily Mail
Video, které jste mohli minout: Jak budou vypadat vojáci budoucnosti? Prohlédněte si armádní superoblek, který mají nosit