Bludný Holanďan Aquarius 2: Kde se vzala nejznámější evropská loď dneška?
Za dva roky dosud ve Středozemním moři Aquarius 2 pomohl více než 10 000 lidem v nouzi. Chcete přesně vědět, kde se právě teď loď nachází? Není nic jednoduššího…
Asi bychom marně hledali známější plavidlo současnosti, než je Aquarius 2 křižující vody Středozemního moře pod vlajkou neziskových organizací. Podobně jako tajemný Bludný Holanďan pluje od jednoho přístavu ke druhému a hledá místo k přistání. Důvodem jeho zdánlivě zmatené pouti je třaskavý náklad uprchlíků vylovených často doslova z moře. Aktuální polohu lodi můžete sledovat prostřednictvím satelitních map na serveru Marine Traffic.
Na průběh typické záchranné operace lodi Aquarius se můžete podívat zde:
Aquarius 2 se původně jmenoval Meerkatze a v roce 1977 ho Němci v brémské loděnici Lürssen postavili pro svou pobřežní stráž. Loď byla určena na ochranu rybolovu v Severním moři a severním Atlantiku a tamním náročným povětrnostním podmínkám odpovídala i stavba jejího 77 metrů dlouhého a v nejširším místě 11,75 m širokého trupu.
V roce 2009 ji německá vláda vyřadila ze služby. Loď koupila brémská společnost RS Research Shipping (dnes Jasmund Shipping) a pod jménem MV Aquarius (tedy Vodnář) ji zaregistrovala na Gibraltaru a využívala jako průzkumnou a podpůrnou loď při pátrání po ložiskách ropy a plynu. V únoru 2016 loď převzala nevládní organizace SOS Méditerranée (k níž se později připjila i organizace Lékaři bez hranic) a začala ji využívat jako plovoucí základnu pro poskytování pomoci a záchranu uprchlíků snažících se po moři dostat do Evropské unie.
Pod jakou vlajkou se vydat na moře?
Aquarius 2 je v tuto chvíli jedinou nevládní lodí, která křižuje centrální Středomoří mezi pobřežím Lybie a italskými ostrovy Lampedusa a Sicílie. Gibraltarskou vlajku musela v srpnu stáhnout – tamnímu námořnímu registračnímu úřadu se nelíbilo, že loď je registrována jako průzkumná, ale věnuje se záchranné činnosti. Na konci srpna 2018 proto její provozovatel přeregistroval Aquarius 2 do Panamy.
Tamní námořní úřad ale už 22. srpna poslal týmu dopis, v němž uvedl, že je „naneštěstí nezbytné, aby byl Aquarius vyřazen z našeho registru, protože vyvolává politický problém vůči panamské vládě a panamské flotile připlouvající do evropských přístavů“. Pod jakou vlajskou tedy loď popluje nyní, je otázkou.
Asi největší mediální pozornost si Aquarius 2 vysloužil v červnu 2018, když se snažil v některém z evropských přístavů vyložit 629 na moři posbíraných imigrantů. Souhlas nakonec získal ve španělské Valencii. Loď, která není na přepravu lidí vybavená (chybí zde kajuty, lůžka a další vybavení), přitom může lidi v nouzi uložit jen na palubě a provizorně i v podpalubí.