4. dubna 2025 10:54
Adam Vala

Dvoudenní pracovní týden? Bill Gates vysvětlil, od kdy nás čeká a proč

Není to ještě tak dávno, kdy se do práce chodilo i v sobotu. Pak přišel „náš“ dvoudenní víkend, ale v poslední době už není neobvyklé, že někteří zaměstnavatelé protahují víkend díky volným pátkům na tři dny. Co byste ale řekli na to, kdyby se situace zcela převrátila a víkend by byl pětidenní? Že se tak stane už v blízké budoucnosti, věří miliardář, zakladatel Microsoftu a vizionář Bill Gates. Klíčovou roli v tom má sehrát umělá inteligence.

Gates tuto myšlenku vyslovil už začátkem roku 2025 v televizní show Jimmyho Fallona. Své předpovědi staví na zkušenostech, které získal v průběhu své kariéry, když byl sám svědkem mnoha důležitých změn v oblasti technologií či výpočetní techniky. Zmínil například cenu počítačů, která byla před několika desetiletími tak vysoká, že si zařízení zdaleka nemohl dovolit každý. Dnes je ale počítač nebo mobilní telefon zcela samozřejmou součástí života většiny obyvatel planety. A stejné to podle Gatese bude s umělou inteligencí (AI).

Vědění zdarma

„Éra, do které jsme vstoupili, činí z inteligence vzácnou věc,“ nadnesl Gates. Doplnil, že je těžké a nákladné najít výborného lékaře nebo učitele, ale s příchodem umělé inteligence a jejím postupným zlepšováním budou vynikající služby lidem k dispozici zdarma. Podle Gatese je na celé věci skvělé, že umělá inteligence může s velkou pravděpodobností vyřešit problém nedostatku lidí pro konkrétní profese. Ne všichni ale s jeho názorem souzní.

Jak uvádí například list The Economic Times, nedostatek lidí v jednotlivých oborech je příčinou, proč nedochází k dostatečným investicím, což ale cyklicky vede opět k tomu, že se o obor zajímá méně lidí. Dávalo by proto větší smysl přistupovat k řešení těchto problémů jinak, samozřejmě za předpokladu, že umělá inteligence do našich životů nemá nijak významně vstoupit. To si ale Gates nemyslí, i když nepřestává být kritický. Poukazuje například na to, že je v tuto chvíli v podstatě nemožné odhadnout, čeho bude AI schopná a hlavně, jak na ni lidé zareagují.

„Víme, jaká budou pro lidi pracovní místa? Neměli bychom pracovat jen dva či tři dny v týdnu? Líbí se mi, že AI pohání inovace, ale pořád je to velká neznámá,“ řekl Gates poměrně střídmě. Připustil také, že takové představy mohou být pro mnoho lidí děsivé a bude záležet jen na nás, nakolik se nástrojům, jako je umělá inteligence, budeme chtít kompletně svěřit. Faktem navíc zůstává, že ačkoliv je AI lidem k dispozici, zpravidla je využívána pro kreativní činnost, nikoliv pro usnadnění nudných postupů, na nichž by šel ušetřit čas.

Čtěte také: Kdy zemřete? Nová aplikace spočítá datum vaší smrti, stačí zadat pár údajů

Toto vnímání či možnosti použití se budou muset změnit, aby se z AI stal nástroj, nikoliv společník, i když i tato vrstva má podle Gatese svůj význam. Umělou inteligenci tak podle něj lidé budou využívat jako osobního terapeuta, ale také třeba při řešení klimatické krize. Nesmíme totiž zapomínat, že využívání technologií včetně AI nás stojí přírodní zdroje. A i to je součást kritiky, která se na překotný rozvoj AI valí.

Zdroj: The Tonight Show Starring Jimmy Fellon - YouTubeThe Economic Times

Video, které jste mohli minout: Opravdový Iron Man: Speciální oblek létá rychlostí 137 km/h, podívejte se na demonstraci

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom