Austrálie se díky očkování úplně zbaví rakoviny děložního čípku
Austrálie se očkování nebojí. A slaví neuvěřitelné úspěchy.
Očkování a prohlídky
Austrálie má ambice se stát první zemí na světě, která eradikuje rakovinu děložního čípku. Alespoň takhle zní oznámení International Papillomavirus Society, které upozorňuje na úspěch rozsáhlého očkování a prevence. Právě v daleké Austrálii se za posledních 10 let snížil výskyt této smrtící choroby z 22,7 % na pouhých 1,5 %. Úžasné výsledky se týkají tamních dívek ve věku 12 až 13 let, které byly od roku 2007 plošně a zcela zdarma očkovány. O několik let později se do programu navíc zařadili také na chlapci. Nové výsledky jasně dokazují, že se nasazení masivního očkování a zavedení preventivních prohlídek skutečně vyplácí a má smysl.
Plošný efekt očkování
Vědci jsou s novými výsledky nadmíru spokojeni a šíří velký optimismus. Podle jejich slov nebude v Austrálii rakovina děložního čípku během několika desetiletí vůbec existovat. „Předpokládáme, že v příštích 30–40 letech bude míra rakoviny děložního čípku v Austrálii klesat z přibližně 930 případů ročně na pouhých několik,“ řekla nadšeně profesorka Suzanne Garland, ředitelka z Royal Women’s Hospital. Dřívější vymýcení této smrtící rakoviny není možné hned z několika důvodů. Protože byť výzkum ukazuje pokles výskytu rakoviny způsobující pohlavně přenosná infekce lidského papilomaviru (HPV), kvůli prodlení mezi vývojem HPV a vývojem rakoviny děložního čípku stoprocentní úspěch ještě pár let potrvá.
Modroočka Zdroj: Kateřina Kropáčková
Zajímavé přitom je, že proti HPV je v Austrálii očkováno pouhých 53 % tamních žen. Takto pozoruhodných výsledků se podařilo dosáhnout díky takzvaným „stádovým účinkům“. Řeč je o formě imunity, k jejíž rozšíření dochází v případech, kdy dokáže očkování významné části populace přispět a zmírnit šíření nemocí na neočkované jedince. To je velmi důležité, protože prakticky všichni sexuálně aktivní lidé přicházejí do styku s HPV. „Náš národní očkovací program HPV pro chlapce a dívky, spolu se screeningem populace rakoviny děložního čípku, znamená, že jsme v dobré pozici, abychom byli první zemí, která účinně ukončí tuhle smrtelnou rakovinu,“ dodala spokojená profesorka.
Austrálie nicméně není jedinou zemí, která má široce dostupný očkovací program zaveden. Například ve Spojených státech amerických stojí celý očkovací proces přibližně 400 dolarů. Ostatně situace v České republice je dosti podobná. Záleží ovšem na pojišťovně každého pacienta, jakou měrou očkování hradí.
Situace v rozvojových zemích
Situace v některých zemích ovšem není ani zdaleka tak příznivá jako v Austrálii. Zejména v rozvojových státech je výskyt rakoviny děložního čípku stále vysoký. Vždyť k vakcíně nemají přístup přibližně dvě třetiny světové populace žen. Není tedy ani divu, že se tohle nádorové onemocnění řadí mezi hlavní rakovinové zabijáky v rozvojových zemí. Odborníci nicméně doufají, že jejich výzkum podpoří význam těchto vakcinačních programů a pravidelných screeningových kontrol. Pro úspěšnou eliminaci rakoviny v nízkých socioekonomických zemích potřebují nejen zavedení plošného očkování, ale také patřičný tlak vedoucí ke snížení nákladů na prevenci.
Rakovina děložního čípku
Rakovina děložního čípku, téže známá jako karcinom děložního hrdla, je nádorové onemocnění, při němž vzniká nádorové bujení v části dělohy, která zasahuje do pochvy. Genetická anomálie jediné buňky odstartuje nekontrolovatelné dělení dalších buněk a vznik nádoru. Lidský papilomavirus, tedy vir napadající lidskou pokožku a sliznici, je téměř vždy příčinou rakoviny. Právě vakcíny jsou tak důležitou součástí strategií prevence této smrtelné choroby. Rakovina děložního čípku patří mezi druhou nejčastější rakovinu žen, byť jsou aplikovaná screeningová vyšetření velice efektní. Strůjcem stále nelibé situace je skutečnost, že zejména v chudých zemích tyto programy buď vůbec neexistují nebo nejsou dostatečně rozšířeny. Vysoká míra úmrtnosti tedy stále existuje.
Situace u nás
V České republice je ročně diagnostikováno zhruba 1000 případů rakoviny děložního čípku. Přibližně 400 žen následkem tohoto onemocnění každý rok zemře. Za nejrizikovější faktor je považována infekce lidského papilomaviru, který se přenáší pohlavním stykem. Na pohlavní orgány se však může rozšířit i přenosem z rukou či úst. Zatímco si imunitní systém u naprosté většiny žen s viry poradí, u některých z nich trpělivě přetrvávají v epitelu děložního čípku. Příčinou může být porucha imunity, nebo dokonce kouření. Rakovina děložního čípku je velmi zákeřná, neboť se během jejího vývoje nijak neprojevuje. Z tohoto důvodu je nezbytné, aby ženy po zahájení sexuálního života (častější střídání partnerů) pravidelně docházely na gynekologické prohlídky. Jakmile se rakovina výrazně rozvine, její léčba je pak o to víc obtížná.
Text: Petr Smejkal