Antikoncepce budoucnosti: miniprezervativ, implantáty, co se samy rozpustí, i genetické triky
Slibují pohodlnější plánované rodičovství, na pohlavní choroby jsou však stále krátké.
Jedním z mnohdy opomíjených, ač svého času revolučních výdobytků moderního věku je i paleta antikoncepčních přípravků. Od levných a masově dostupných prezervativů po (většinou) fungující hormonální antikoncepci otevřely různé přípravky cestu plánovanému rodičovství, a tak i proměnily úlohu žen ve společnosti a ekonomice.
Ačkoliv se ve světě antikoncepce za poslední dekády tolik nového neudálo, nic nenasvědčuje, že lidská touha po kontrole vlastních pudů – nebo alespoň některých jejich negativních projevů – by měla skončit na stávající technologické úrovni.
4) Dlouhodobá genová terapie
Vývoj nových typů antikoncepce se na oko snaží zbavit nepopulárního polykání prášků či dalších medikamentů. Nejde jenom o špatný obraz farmaceutiky v současné společnosti, ale i hledání levnější a dostupnější metody kontroly početí nebo šíření pohlavních chorob. Přesto stále majorita výzkumu antikoncepce spoléhá právě na nějaký typ medikamentu. Rozdílem je, že nové přípravky už nemusí spoléhat jenom na "chemii".
Příkladem je genetická antikoncepce, která dle studie Harvardovy univerzity může zacílit specifický protein pojmenovaný CatSper, který má vliv na pohyblivost a plodnost spermií. Genetická antikoncepce by byla schopná CatSper (a jehom CatSper) dočasně deaktivovat a měla by tak za následek nulovou možnost početí. Podobným postupem lze "vypnout" i schopnost spermií a vajíčka se spojit. Celou metodu půjde i zpětně zvrátit...
3) Vakcinace i „suchý orgasmus“
A u možných medikamentů zůstaneme. Jiný z mnoha nápadů totiž spoléhá na látku, která by zacílila specifické mužské nebo ženské hormony související s početím. Tato antikoncepční vakcína by fungovala dlouhodoběji než jiné metody, i ona by však po roce (nebo jiné zvolené časové periodě) vyprchala. Prozatím však s vakcínou souvisí řada obav včetně možných vedlejších efektů na organismus, před možným příchodem na trh si tedy ještě hodně dlouho počkáme.
Nápadů na pokročilé metody blokování procesů lidského těla ale v lékařských kruzích koluje mnohem více. Doktoři na londýnské Kings College si tak například všimli, že jisté léky určené na kontrolu krevního tlaku způsobují jisté specifické svalové kontrakce. Ty dočasně zamezí přísunu spermií do mužského reprodukčního systému. Muž tak sice při sexu dosáhne orgasmu, nositele genetické informace si ale nechá sám pro sebe...
2) Rozpustné implantáty
Jiným způsobem, jak eliminovat neustálou kontrolu kalendáře, je vpouštět účinnou látku – ať už kteréhokoliv charakteru – do těla postupně skrze podkožní implantát. Tato metoda ve skutečnosti pochází už z 90. let, dostala se však pod palbu odpůrců a musela být proto k roku 2002 stažena. Nové metody podkožní implantace však slibují implantáty zavést mnohem dále než v minulosti.
Již dřívější implantáty byly prakticky neznatelné. Jednalo se tenký proutek implantovaný nositeli pod kůži. Nyní se však rozjely práce na biologicky rozpustném implantátu, který by se časem v těle samovolně rozpustil a nebylo by tak třeba jeho chirurgického vynětí. Výrazně jednodušší by spolu s tím bylo i zavedení.
1) Futuristický kondom
Nejčerstvější novinkou je ale ve finále nový druh kondomu, který se snaží získat peníze skrze kampaň na webu IndieGoGo. Nese jméno Galactic Cap a jeho principem je vytvořit prezervativ, který nebude limitovat potěšení ze sexu. Nebude toho dosahovat pomocí ultratenké pryže nebo jiné látky, nýbrž zkrácením své plochy. Galactic Cap má být nasazen pouze na špičku penisu.
Dosáhne toho skrze tenkou adhezivní plochu a „čepici“, která při ejakulaci zadrží sperma. Projekt vznikl z iniciativy Billa Gatese, podle něhož by byly kondomy výrazně populárnější antikoncepcí, kdyby bylo jejich používaní i příjemnější. Problémem Galactic Cap je však jeho úzké zaměření – řada pohlavních chorob se totiž přenáší i skrze oděrky na kůži, tedy způsobem, před nímž omezená plocha Galactic Cap vůbec nechrání.
Ladislav Loukota