Blíží se revoluční baterie: Chytrý mobil s ní má vydržet 5 dní bez nabíjení
Kapacita se navýší až čtyřnásobně. Není překvapením, že o baterii je velký zájem.
Australští vědci z Monash University v Melbourne oznámili, že vyvinuli baterii, která dokáže výrazně navýšit výdrž smartphonů a elektromobilů. Jejich baterie má potenciál napájet chytrý telefon po dobu 5 dní používání, v případě elektromobilů umožní dojezd až 1000 kilometrů bez nutnosti dobíjení. Jestliže se taková technologie rozšíří, nepochybně bude znamenat velký průlom.
Účinnější a ekologičtější
Vědecký tým tvrdí, že vytvořil „nejúčinnější baterii na světě“, jejíž kapacita může až čtyřnásobně překonat ty tradiční. Dle publikace zveřejněné v časopise Science Advances se právě nachází „na pokraji“ komercializace. Většina běžně používaných baterií patří mezi lithium-iontové typy (Li-Ion). Jejich alternativou jsou lithium-sírové varianty (Li-S), které jsou oblíbené pro svoji vyšší energetickou hustotu a výdrž. Životnost lithium-sírových baterií však mnohdy nebývá příliš dlouhá. Sice se používají v některých letadlech a automobilech, předchozí snahy o jejich hromadnou výrobu a vyřazení běžných baterií ale selhaly. Nedávaly totiž smysl.
Masivnímu uplatnění lithium-sírových baterií dosud bránila především „izolační povaha“ síry a degradace kovové lithiové anody. Jak se ale zdá, hlavní negativa byla odstraněna. Australskému týmu se totiž podařilo překonfigurovat konstrukci sírových katod tak, aby byla schopna odolat vyšší zátěži bez viditelného poklesu celkového výkonu. Podle profesora Mainaka Majumdera má vylepšená Li-S baterie potenciál způsobit revoluci na australskému trhu s vozidly. „Tento přístup nejenže upřednostňuje vysoce výkonné metriky a dlouhý životní cyklus, ale zároveň je jednoduchý a extrémně levný na výrobu,“ uvedl další z vývojářů Matthew Hill. Zároveň vyzdvihl menší množství odpadu, který je nebezpečný pro životní prostředí. Snížení ekologické stopy je samozřejmě vítaný benefit navíc.
Patent a další zkoušky
Zdali na poli baterií dojde ke skutečné revoluci, není zatím stále úplně jasné. Brzy se to ale zřejmě dovíme. Australští vědci si svůj úspěch nechali patentovat (PCT/AU2019/051239) a další zkoušky jsou naplánovány na letošní rok. O vylepšenou baterii již projevili zájem někteří přední výrobci lithiových baterií v Číně a Evropě. Úspěšná výroba a implementace lithium-sírových baterií by zároveň pomohla upotřebit australské zásoby lithia v odhadované hodnotě 213 miliard dolarů. Matthew Hill se navíc domnívá, že by takové baterie mohly změnit způsob výroby telefonů, automobilů, počítačů a solárních sítí.
Text: Petr Smejkal