Slepému muži vrátila zrak syntetická rohovka. Je to nová naděje pro miliony lidí
Firma CorNeat Vision učinila zásadní krok v léčbě slepoty.
Osmasedmdesátiletý Izraelec Jamal Furani před deseti lety zcela oslepl. Pouhý den po úspěšné operaci ale už vnímal světlo a tmu. Když mu lékaři definitivně sundali obvazy, nejenže bezpečně poznal členy své rodiny, ale dokázal dokonce i číst.
Profesorka Irit Baharová, která muže operovala, je jednou z největších izraelských oftalmologických kapacit. Moc dobře si tak uvědomuje, jak velký skok se současné medicíně podařilo udělat. Na tiskové konferenci prohlásila, že tento projekt bude mít pozitivní dopad na miliony lidí. „Zákrok byl snadný a výsledky předčily naše očekávání. Když jsme obvazy sundali, byli jsme plní emocí,“ dodala.
AMAZING: A blind man has regained his sight after receiving the first implant worldwide of an artificial cornea developed by Israeli startup CorNeat Vision. Wonderful news which will impact millions of lives pic.twitter.com/DPcZFgG7JG
— Yonatan Gonen (@GonenYonatan) January 17, 2021
Lepší než transplance i umělá rohovka
Unikátní implantát CorNeat KPro je první na světě, který lze integrovat přímo do oční stěny a nahradit tak zjizvenou nebo nefunkční rohovku. Je z biomimetického materiálu schopného se postupně integrovat do stávajících tkání. Není tedy třeba shánět vhodného dárce. Operace je navíc relativně jednoduchá, trvá jen zhruba hodinu a vyžaduje minimální zásah do okolních tkání. Běžný lékař by si ji osvojil velmi snadno, což je naprosto zásadní. Na běžné transplantace rohovky se oftalmologové totiž musejí specializovat. Než proceduru plně zvládnou, trvá to přibližně dva roky. Problém je i s dostupností materiálu. Na jednoho dárce momentálně připadne zhruba 70 000 zájemců.
Umělé rohovky už lékařská věda zná a používá, většinou se k nim ale lékaři uchylují jako k poslední možnosti. Jejich voperování je ještě složitější než transplantace.
Uzdravit by se mohlo až třicet milionů slepých
Na animaci níže si můžete prohlédnout, jak celý postup probíhá a jak oko vypadá po zahojení. „Fibroblasty a kolagen se postupně začleňují do okolní tkáně a úplné integrace je dosaženo během několika týdnů, kdy je zařízení již trvale zakomponováno do pacientova oka,“ uvedl doktor Gilad Litvin, jeden ze zakladatelů firmy CorNeat Vision, která implantát vyvinula.
Jamal Furani byl prvním pacientem z deseti, kteří se v Izraeli stanou součástí prvního kola testování této nové technologie na lidech. Pokud obstojí, pravděpodobně se časem stane první volbou pro terapii poškození rohovky. Oční lékaři z celého světa tak teď netrpělivě čekají na výsledky. Podle dat shromážděných Světovou zdravotnickou organizací ročně kvůli poškození rohovky oslepnou až dva miliony lidí a většina z nich zatím čeká na léčbu dlouhé roky.