Amatérský vědec natočil experiment, ve kterém odhalil, že rtuť nadnese i železnou kovadlinu. Co dalšího zjistil?
Internet je působištěm řady amatérských vědců a někteří z nich provádějí vskutku šílené kousky. Třeba s kovadlinou a rtutí.
Internet je často působištěm velmi podivných lidi, kteří zkoušejí ještě podivnější věci. Nezřídka se týkají vědy a nejrůznějších experimentů, které by s ohledem na bezpečnost pravděpodobně nikdy neproběhly v profesionální laboratoři.
Odvážný vědec s šílenými nápady
Jasným příkladem je svérázný vědec z youtubového kanálu Cody's Lab, který se jeden čas velmi náruživě věnoval rtuti. Shromažďoval ji, čistil ji, vyráběl z ní projektily, jezdil po ní autíčkem na dálkové ovládání a k tomu si pohrával s myšlenkou, co by se stalo, kdyby do rtuti upustil velkou 47kilogramovou kovářskou kovadlinu.
První pokus z roku 2017 Codymu nevyšel. Důvodem byla příliš velká kovadlina a malé množství rtuti, takže nebylo možné podrobněji sledovat očekávané chování. O rok později to už ale napravil a přišel se závěrem, který fyzikové mezi vámi zřejmě předjímají. Než si ho však povíme, je na místě malé upozornění.
Nikdy si nestoupejte do bazénu plného rtuti. Nebuďte jako Cody, který se neváhal do látky postavit v gumových botách, aby své diváky přivítal. Jak totiž záhy zjistil, rtuť má neblahé účinky na krevní oběh, když nohu začala odkrvovat.
Nadnášená kovadlina a odhlučnění
Vraťme se však k samotnému experimentu. Zřejmě vás nepřekvapí, že pokud byste upustili kus železa do vody, klesne ke dnu. Je to dáno poměrem hustoty obou látek, kdy voda s hustotou 998 kilogramů na metr krychlový nemůže nadnášet železo s hustotou přibližně osmkrát vyšší. Jenže rtuť coby těžký a náležitě toxický kovový prvek dosahuje hustoty přes 13 000 kilogramů na metr krychlový, takže je schopná železo nadnášet.
Což nakonec Cody prokázal. Kovadlina se dokázala udržet na hladině a jak vědec-amatér ve svém videu ukazuje, je ji opravdu velmi těžké silou potopit. Ještě zajímavější je však další Codyho objev. Díky částečnému ponoření do kapaliny se zvukové vlny vytvořené úderem kovového předmětu o kovadlinu nešíří tak, jako kdyby kovadlina stála na obvyklém místě v kovárně. Čistě teoreticky by se tudíž dala rtuť použít pro snížení dopadu hluku na uši kovářů. Opravdu ale jen teoreticky, neboť si lze těžko prakticky představit, že někdo 8 hodin denně mlátí kladivem do kovadliny usazené ve rtuťovém bazénku.