Je možné zvrátit šedivění vlasů a získat zpět původní barvu? Vědci nabízí definitivní odpověď
Šedivění je obecně spojeno se stářím, často však šediví i velmi mladí lidé. Nová studie zjistila, co šednutí způsobuje i za jakých podmínek je možné proces zvrátit.
Když v roce 1793 čekala osmatřicetiletá francouzská královna Marie Antoinetta na stětí gilotinou, údajně jí vlasy zešedivěly přes noc. Dnes už se nedá prokázat, zdali jde o fakt nebo zlidovělou historku. Přesto syndrom náhlého zešedivění vlasů nese její jméno. Zkoumáním šedivění vlasů se samozřejmě zabývají vědci dodnes a nová studie zveřejněná magazínem eLife přichází nejen s potvrzením, co šedivění urychluje, ale i odhalením, zda je možné tento proces zvrátit a barvu přirozeně získat zpět.
Za všechno může stres
Vědci pomocí experimentů na myších zkoumali, jak stres ovlivňuje kmenové buňky ve vlasových folikulech, které jsou zodpovědné za tvorbu buněk produkujících pigment melanin. Hlodavci byli vystaveni bolesti nebo silně stresujícímu prostředí, přičemž podrážděné nervy vyloučily stresový hormon noradrenalin (norepinefrin), který se dostal do styku právě s vlasovými folikuly. Jakmile došlo k takto silnému podráždění, následkem byla chemická reakce, která vedla ke změně barvy.
V rámci jiného pokusu byly sebrány vlasy testovaným osobám, které měly na konečcích původní barvu, ale u kořínků již měly patrné šediny. Díky známé rychlosti růstu vlasů se dalo zjistit, kdy proces začal. Nejnápadnější byl asi dvoucentimetrový proužek šedé barvy u vlasů ženy, u níž zešednutí časově souviselo s obdobím rozvodu s manželem.
Obrat je možný, ale...
Otázkou tedy zůstávalo, zda je možné barvu vlasů navrátit do původního stavu. Podle odborníků to možné skutečně je, nicméně jen do určité míry a za specifických podmínek. Jak možná tušíte, stěžejní je v tomto případě odbourání samotného aktivátoru šednutí, tj. stresu.
Pakliže je stres eliminován, tělo by mělo být schopné efektivně zareagovat. Avšak vše má své limity. „Snížení stresu asi nepomůže 70letému muži, jehož vlasy jsou světlé už dlouhou dobu,“ vysvětlují autoři studie. Nicméně mladý člověk má podle profesora behaviorální medicíny a jednoho z autorů Martina Picarda rozhodně šanci. Ostatně jako důkaz uvádí nejen zmíněný případ rozvádějící se ženy, které se barva začala postupně vracet, ale i dalšího jedince, jemuž se část vlasů zbarvila zpět poté, co se vrátil z dovolené.
Gray hair is reversible. #scienceofgrayhair http://t.co/vTPwr6CpOL pic.twitter.com/ZwYJKctGQY
— Gray Hair Science (@NGHScience) April 16, 2015
Nový výzkum tak víceméně potvrzuje univerzální rady lékařů, kteří opakovaně upozorňují na potřebu lidského těla odpočívat a stresu se vyhýbat. Což je něco, co moderní a často přepracovaný člověk přehlíží, dokud není příliš pozdě. Šedivění vlasů je ještě velmi mírným důsledkem.