Proč lidský sex trvá tak dlouho? Vědci se snaží přijít na vysvětlení složité rovnice
Sex je příjemný, důležitý a věčné téma jak pro básníky, tak pro vědce. Jedna otázka ale nedává biologům spát: proč trvá sex u lidí tak dlouho?
Lidé a sex
Abychom získali odpověď na výše položenou otázku, musíme nejprve najít odpověď na jinou: jak dlouho sex trvá? Zjistit to je mnohem těžší, než by se mohlo zdát…
Vědci, kteří to měřili, definovali pro jednoduchost sex jako dobu od zasunutí penisu do vagíny po ejakulaci. V dotaznících, kde lidé měli uvádět, jak dlouho jejich koitus trvá, se ukázalo, že odpovědi jsou velmi nespolehlivé, a to rovnou z několika důvodů: jednak lidé rádi přehánějí, ale navíc je během sexuálního aktu vědomí poněkud rozvolněné, takže lidé velmi špatně odhadují trvání toho všeho.
Asi největší studie, která se pokusila zjistit trvání sexu, pochází z roku 2005. Tehdy mezinárodní tým vědců zkoumal na 500 párech zcela exaktně, jak dlouho souloží. Testované osoby pocházely z Nizozemí, USA, Velké Británie, Turecka a Španělska. Subjekty měly se stopkami měřit po dobu 4 týdnů délku koitu. A výsledky byly velmi zajímavé!
Ukázalo se, že se délka pohlavního styku velmi liší. Zatímco u některých párů se průměrná doba pohybovala kolem 33 sekund, u jiných zase až kolem 44 minut! Jednoznačným výsledkem práce tedy je, že neexistuje nic jako „průměrně dlouhý sex“. Vše je záležitostí dvojic, osmdesátinásobný rozdíl je příliš extrémní. Medián, tedy střední hodnota, se pohybuje kolem 5,4 minut.
Detaily, které jste o lidském sexu (možná) nevěděli
Tato práce také ukázala spoustu zajímavostí. Nebudeme je příliš dlouho rozebírat, jen telegraficky:
- Použití kondomu nemá vliv na délku soulože
- Nejkratší dobu souložili Turci, jen 3,4 minut; ve všech ostatních zemích byla průměrná délka soulože stejná
- Nebyl velký rozdíl mezi obřezanými a neobřezanými muži
- U lidí ve věku od 51 let klesá průměrná délka pohlavního styku asi na 4,3 minuty
Tak a teď to zásadní? Proč se třeme pohlavními orgány tak dlouho?
Určitě by to šlo rychleji. Že je to příjemné, to přírodu moc nezajímá, evoluce na tohle nebere ohledy. Evolučně by tedy mělo být nějak výhodné souložit delší dobu. Spekuluje se o tom, že to celé slouží pro ženy: když dosáhnou orgasmu, je větší šance, že otěhotní. Jenže proč jim pak trvá dosažení orgasmu tak dlouho? Stále to nedává smysl…
Sex u lidí je nebývale dlouhá záležitost Zdroj: pixabay.com
Odpověď nám možná dá studie z roku 2003. Newyorští psychologové pod vedením profesora Gordona G. Gallupa Jr. během ní testovali na umělých penisech, vaginách a javorovém sirupu (prý je konzistencí nejpodobnější lidskému spermatu), jak funguje jejich hydrodynamika. Ukázalo se, že hlavička penisu je „konstruována“ tak, aby při pohybech ve vagíně vytlačovala sperma z vagíny ven.
Zdá se tedy, že penis je navržen tak, aby z vagíny vytlačil zbytky spermatu po předchozích milencích; a čím déle se ve vagině pohybuje, tím více „nepřátelského“ cizího spermatu vypumpuje. Čím déle tedy muž vydrží souložit, tím vyšší je šance, že právě jeho spermie budou ty, které oplodní partnerčino vajíčko.
Dnes je tento mechanismus pochopitelně již zastaralý – drtivá většina lidstva žije v párech a muž si tím tedy moc nepomůže. Ale v dřívějších dobách, kdy u našich polo-lidských předků tento mechanismus teprve vznikal, to smysl mělo: v tlupách se tehdy zřejmě sexuální život vedl mnohem divočeji, než je dnes představitelné...
Text: RD