Proč jsou běžci tak šťastní? Nemůže za to endorfin, ale látka, která má blízko ke konopí
Roky se tvrdí, že jsou sportovci šťastní kvůli zvýšenému množství endorfinu. Vědci teď ale přišli s nečekaným objevem.
Potkali jste při procházce v parku běžce a přišel vám až podezřele vysmátý? Dlouhou dobu se myslelo, že za dobrou náladou běžců stojí hormon endorfin vyplavovaný při sportu nebo svalové námaze. Jenže pokusy na myších ukázaly, že za pocit štěstí nejspíše mohou endocanabinoidy – tedy látky, které jsou blízce příbuzné s těmi v konopí a tělo si je umí vyrábět a vyplavovat podobně jako výše zmíněný „hormon štěstí“.
Myš test Zdroj: iStock
Mýtus zvaný endorfin
Byť lze zvýšenou koncentraci endorfinů v krvi pozorovat i půl hodiny poté, co běžec doběhne, podle posledních vědeckých poznatků nejsou příčinou spokojených stavů spojených se sportem. Vědci nechali laboratorní myšky běhat na pásu a poté sledovali jejich radost z pohybu a euforické stavy. K čemu došli?
Zajímavé je, že když vědci myším po běhu zablokovali přístup endorfinu do mozku, reakce hlodavců se nezměnily. Myši i nadále projevovaly pocity štěstí a spokojenosti. Tím endorfin vypadl ze hry. Problém tkví pravděpodobně v tom, že se molekuly endorfinu hůře dostávají z krevního řečiště do mozku než endocanabinoidy.
Běhejte, budete šťastnější. Zdroj: Pixabay
Vědci už provedli testování na psech i na lidech a výsledky se znovu potvrdily. U celkem 63 zkušených běžců byly po doběhu naměřeny vysoké hodnoty endocanabinoidů. Kromě nich člověk vylučoval samozřejmě i endorfin, vědci si však stojí za tím, že i v tomto případě známý hormon není spouštěčem radosti z běžeckého výkonu.
Štěstí jako štěstí
Běžce jako takové však nová zjištění nemusí příliš trápit, neboť je jim asi jedno, zda jim radost vyvolává hormon či jiná tělem vylučovaná látka. Faktem totiž je, že se s pocitem štěstí rozhodně žije lépe, neboť rychleji a kvalitněji zvládnete náročné úkoly i stresové situace. Lépe se pak sportující člověk vyrovná i s depresemi či úzkostnými stavy.