Olovnatý benzín snížil IQ 50 % současných Američanů. Zarážející jsou i hodnoty Afroameričanů
Vědci v novém výzkumu o vlivu olovnatého benzínu zjistili zarážející informace o dopadu na americkou populaci. Bádání ale zdaleka nekončí.
Že je olovo pro lidský organismus nesmírně škodlivé, samozřejmě už víme. Je tak toxické, že neexistuje žádná bezpečná dávka, jíž bychom svá těla mohli bez následků vystavit. Speciálně děti, dokonce i ty nenarozené, mohou mít různé vážné následky. A jak se ukázalo, snížená inteligence je jedním z nich. Jaký dopad na lidstvo tak mohlo mít používání dnes už zakázaných olovnatých paliv? Vědci bohužel prokázali, že enormní. A následky můžeme zřejmě pozorovat všude okolo sebe.
olovo a IQ 1 Zdroj: iStock
Inteligence 90 procent mladých Američanů
Výzkumníci z Princetonské univerzity ve své studii uvádějí, že olovnaté výpary v dětství negativně ovlivnily IQ více než 170 milionů Američanů, což je zhruba 50 procent současné populace USA. To způsobilo propad v průměrném inteligenčním kvocientu celé populace. Nejvyšším hodnotám škodlivého znečištění byli vystaveni lidé, kteří svoje dětství prožívali v 60. a 70. letech a podle toho, co prokázal výzkum, přišli kvůli tomu až o neuvěřitelných sedm bodů IQ.
A co víc, mezi lety 1950 a 1981, kdy se olovnatá paliva běžně používala a podle zkoumaných historických krevních vzorků měli lidé běžně v krvi více než pět mikrogramů olova na decilitr, ovlivnilo olovo inteligenci devadesáti procent amerických dětí. Průměrný pokles byl asi 2,6 bodu na člověka, což dělá jen v USA kolektivní ztrátu 824 milionů IQ bodů.
olovo a IQ 2 Zdroj: iStock
A co dospělí?
A situace může být ještě horší. Vědci totiž zatím nevědí, jak olovo ovlivňuje mozek dospělého člověka, anebo proč většina amerických černochů mladších 45 let měla v dětství o dost vyšší hodnoty olova v krvi než stejně staré bělošské děti.
Používání olovnatého benzínu začaly první světové země zakazovat už během 80. let minulého století. V USA jej zakázali v roce 1996 a v České republice ho nepoužíváme od 1. ledna 2001.
Zdroj: Science Daily