Nová antikoncepce zní jako vynález ze sci-fi filmu. Všechno vyřeší jediná injekce

Vědci spoléhají na to, že by preparát jednou mohl usnadnit přístup k antikoncepci ženám v rozvojových oblastech. Zatím se ale testuje jen na myších.

Některé medicínské vynálezy jsou opravdu fascinující. Vědci se právě chystají na lidech testovat přelomový druh antikoncepce, který do této kategorie jednoznačně spadá. Jde, zjednodušeně řečeno, o mikrokrystaly, které lékaři aplikují pod kůži injekční stříkačkou. Tyto krystalky se ovšem vzápětí samy uvnitř seskládají a vytvoří celistvý implantát.

Samozřejmě, ne pro každého je tato myšlenka úplně příjemná – stačí vzpomenout třeba na dezinformace o čipech ve vakcínách na covid. Pro milovníky konspiračních teorií se rozhodně objevila nová živná půda. Střízlivější lidé a odborníci ale vidí obrovský potenciál.

Revoluce pro rozvojové země

Hlavní výhodou těchto „Samo-skládacích dlouhodobě působících injekčních mikrokrystalů“ (Self-aggregating Long-acting Injectable Microcrystals – SLIM) je právě způsob aplikace. Antikoncepční implantáty zatím existují pouze ve formě malých, pružných tyčinek. Do těla je ale lékaři dostávají chirurgickým zákrokem, byť drobným.

Čtěte také: K čemu slouží pruhy na ručnících? Záhada rozdělila internet, správná odpověď je ale jen jedna

Musí vstříknout lokální anestezii, rozříznout kůži a implantát pod ni zasunout. Ranka se většinou nešije, jen se uzavře s pomocí lepících proužků. Mezi běžné následky této procedury patří pochopitelně bolest a otok, a samozřejmě hrozí i malé riziko infekce. Že by si takový implantát žena nechala aplikovat mimo lékařské prostředí, je nemyslitelné.

Kdyby se ale implantát dal aplikovat injekcí, tento problém je vyřešený – lékaři ho mohou do těla vpravit i v polních podmínkách. „SLIM by mohl být zajímavým přírůstkem k současným možnostem plánovaného rodičovství zejména pro ženy v prostředí, kde jsou možnosti antikoncepce a zdravotnických zařízení omezené," uvedl v prohlášení jeden z autorů studie, Giovanni Traverso.

Pro ženy v rozvojových zemích, v oblastech, kde je zdravotnických zařízení nedostatek, by tento implantát mohl znamenat doslova revoluci v antikoncepci. A co víc, technologie by podle odborníků jednou mohla být využitelná i pro distribuci jiných látek, jako jsou léky na HIV nebo tuberkulózu. To je ale skutečně zatím hudbou daleké budoucnosti. Vědci totiž teprve ukončili testování na hlodavcích. Samo-skládací antikoncepční implantát tak čekají ještě preklinické studie a klinické testy.

Zdroj: Mass General Brigham, Nature Chemical Engineering, Edhacare.

Video, které jste mohli minout: Odřeniny i zlomeniny: Jaro přináší časté úrazy dětí. Kdy je nutné vyrazit k lékaři?

Klára Ochmanová

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom