Válka budoucnosti: Nejnovější americký dron ze sebe umí vypustit roj menších dronů
Vývoj válečných dronů nadále pokračuje. Americká armáda má nyní v rukách stroj, který může zásadně změnit tvář nevyhnutelných konfliktů.
Autonomní zbraňové systémy jsou stále více sofistikované. Rakety vypálené na dálku z dronů dnes dokážou zasáhnout i malé větrací okénko betonového bunkru a operátor bez problémů spustí přesnou palbu i na kličkující auto. Představa z akčních filmů o dálkově řízeném boji je tak čím dál více reálná.
Dronová matrjoška
Důkazem je i nejnovější americký válečný dron Kratos XQ-58A Valkyrie, který je přirovnáván k ruské matrjošce, neboť ve svých útrobách schovává další menší drony. Tento úchvatný stroj má rozpětí křídel 6,7 m, maximální rychlost 1 050 km/h, operační výšku 13 715 m a dosah 3 941 km. Ve svém nákladním prostoru pak může nést hned osm zbraní včetně přesně naváděných „chytrých“ raket JDAM.
First flight for the USAF XQ-58A Valkyrie demonstrator for a long-range, high subsonic unmanned air vehicle https://t.co/8dnQAqAlMh #avgeek pic.twitter.com/qN1GafyBVS
— Aviation Report (@aviation_report) March 11, 2019
Co je ale ještě důležitější, slouží rovněž jako platforma pro vývoj dalších technologií, konkrétně malých dronů, které ponese s sebou. Tyto menší drony s označením Altius-600 mají v budoucnu sloužit jako doprovod stíhacích letounů F-22 nebo F-35. Stanou se tak dalšíma očima a zároveň půjde o samostatné útočné platformy schopné operovat jak individuálně, tak v rojích.
USAF Valkyrie Drone Launches Another Drone in Flight - The Defense Post https://t.co/nPzuCIQNQ2 pic.twitter.com/FQPOxnuVyW
— Egutz (@Egutz_) April 8, 2021
Altius-600 vyrábí společnost Area-I a jedná se o dron s hmotností 12 kg a výdrží přes čtyři hodiny a doletem 440 km. Je nacpaný elektronikou, a pokud se prosadí, budou se jeho schopnosti dále rozpracovávat.
Letový test prototypu Valkyrie ostatně proběhl již 26. března 2021 nad utajovaným vojenským prostorem známým jako Yuma Proving Ground nacházejícím se v Arizoně. Během letu byl Altius-600 Small Unmanned Aircraft System (SUAS) úspěšně vypuštěný z pumovnice.
V dronech je budoucnost válčení
Bezpilotní prostředky samozřejmě nevyvíjí jen USA, ale i Čína či Rusko. Drony má k dispozici dokonce i česká armáda, ale její modely zdaleka nejsou na tak pokročilé technické úrovni. Přesto mají ve výbavě armády nezastupitelnou úlohu. Při nejjednodušším využití je díky nim možné sledovat on-line situaci na bojišti či na nepřátelském území, kterou je dobrá znát pro strategické vyhodnocení situace. Nejsložitější scénář využití pak počítá s bojovým nasazením v součinnosti s nejmodernějšími stíhacími letouny, případně koordinovanými akcemi celých dronových rojů.