Halucinogen salvinorin: Jak lidský mozek reaguje na nejsilnější psychedelikum
Užívání silných psychedelik může mít ze strany mozku mnoho reakcí. Je pod jejich vlivem zmatený? A může z nich mít dokonce benefity?
Houbičky, LSD, ayahuaska, meskalin či peyotl jsou psychedelické komponenty a rostliny, po kterých můžete mít vidiny či pociťovat vjemy dříve nevídané. Jak daleko ale může reakce mozku zajít?
Rozpad vnímání sebe sama
Obecně se dá říct, že po požití psychedelických komponent člověk vnímá realitu zcela jinak. Jak je možné, že se mozek najednou nechá „oblafnout“? Realitě odporující jevy jsou způsobené tím, že mozková spojení přestávají být pod vlivem psychedelických látek řízená a stávají se chaotickými. Neuronové sítě se začnou spojovat jinak než po známých zaběhaných drahách, což vede ke zmatení smyslů a zrakovým či čichovým halucinacím.
Peyotl - lofofora Williamsova Zdroj: Volné dílo
Dojde vlastně k „výbuchu komunikace“ v rámci celých skupin neuronů. Zatímco nová spojení vznikají, jiná se rozpadají a jedinec přestává sebe sama vnímat jako svébytnou entitu, neboť dochází k odosobnění a ztrátě vnímání vlastního ega.
Není šalvěj jako šalvěj
Šalvěj je považována za léčivku, nicméně šalvěj divotvorná (Salvia divinorum) už ve svém jménu nese jisté varování. Není sice považována za klasickou drogu jako LSD, lysohlávky nebo opojný kaktus peyotl, dlouho se však ví, že vyvolává obdobné stavy. Původem mexická rostlina neunikla pozornosti tamních šamanů, kteří ji rádi využívali během obřadů a rituálů, při nichž dosahovali změněných stavů vědomí.
Kvetoucí šalvěj divotvorná
Unikátní halucinogen salvinorin
Salvinorin A v šalvějích patří do skupiny dipertenů a jeho chemická struktura je naprosto specifická. Liší se totiž nejen od dalších přírodních halucinogenů jako DMT, psilocybin nebo meskalin, ale i od syntetických drog typu LSD. Salvinorin A je označován za nejsilnější známou přírodní psychoaktivní látku. Pokud se rostlina kouří, stačí pouhých 200–1 000 μg salvinorinu, aby člověk dosáhl stavu změněného vědomí.
Šalvěj divotvorná přitom není jediná z šalvějí s obsahem salvinorinu A. Obsahují ho i endemické šalvěje druhu Salvia recognita a Salvia absconfotoflora z turecké Anatolie, a dokonce i u nás rostoucí šalvěje lepkavé (Salvia glutinosa).
Salvinorin A – chemické složení
Rozličné reakce lidského mozku
Při změně neuronových sítí pod vlivem psychedelik každopádně může nastat takzvaná „mozková bouře“, kdy dochází k nejrůznějším lidským reakcím. Ty blíže popsal vědec D. M. Turner ve své knize Salvinorin: The Psychedelic Essence of Salvia Divinorum. Jedinec, jenž je pod vlivem salvinorinu, podle něj může pociťovat následující:
- dostaví se pocit proměny v předmět
- má vize různých dvojrozměrných povrchů, filmů a membrán
- vnímá návštěvy míst z minulosti, zejména z dětství
- pociťuje ztrátu těla a identity
- vnímá různé pohyby nebo tažení neznámými silami
- propadá nekontrolovatelným záchvatům hysterického smíchu
- pociťuje překrývající se reality a pocity, že je na několika místech najednou
O léčebném i vojenském využití psychofarmak včetně psychedelik jsme už mimochodem psali několikrát. A jak správně tušíte, jejich výzkum ani zdaleka není u konce.