Nejmenší čip na světě se vejde do injekční jehly. K čemu slouží a dokáže sledovat lidskou polohu?
Vědci z Columbia University přišli s novým mikročipem, který je tak malý, že se skutečně vejde do injekční jehly. Technologie však rozhodně není dokonalá.
Podle průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas se chce nechat naočkovat 64 procent lidí, což se pomalu blíží k hodnotě, kdy vznikne kolektivní imunita. Odpověď „rozhodně ne“ poskytlo k otázce vakcinace 19 % lidí.
Nechme teď stranou otázky mutací viru a případné potřeby přeočkování a věnujme se jednomu z rozšířených hoaxů, který odpírači očkování používají: „Spolu s vakcínou vám do těla vpraví čip, jež bude následně ovládat chování očkovaných. Může za to Bill Gates.“ Nikde se už nedočtete, jakým způsobem by se tak mělo dít, jak funguje vakcína a už vůbec se neřeší, že pokud umí Bill Gates ovládat svět, tak proč nezvládl vlastní manželství, které se mu právě rozpadá. Novou vodu na mlýn konspirátorů může nepochybně poskytnout i nový mikročip, jehož velikost je rozhodně více fascinující než prozatimní možnosti jeho využití.
Čip se vejde do jehly
Technologickou novinkou z Columbia University je jednočipový systém, který je tak malý, že se skutečně vejde do standardní injekční jehly, kterou může být vpraven do těla. Tento mikročip je totiž natolik miniaturní, že se vměstná do objemu menšího než 0,1 mm krychlový, což je bez diskuze úctyhodné.
This one for all the geeks out there:
— Berci Meskó, MD, PhD (@Berci) May 18, 2021
Researchers at Columbia University have developed a microscopic implantable chip for physiological monitoring. It’s as small as a dust mite and can be injected using a standard hypodermic needle. https://t.co/6CA0Fc3McU pic.twitter.com/EeUM291GSf
Užití čipu
Čip však nemá sloužit ke sledování osob, jak často tvrdí konspirační teorie. Pravda je mnohem jednodušší. Zařízení umí změřit teplotu krve a v budoucnu i krevní tlak či hladinu cukru, což by jistě ocenil nejeden diabetik. Je zde však problém s dlouhodobým použitím, neboť čip potřebuje pro své fungování energii. Rovněž by mohl být vzhledem k jeho velikosti problém s přenosem získaných dat, neboť je zařízení příliš malé, aby v sobě mělo nějaký silnější vysílač.
Pro sledování je výhodnější mobilní telefon
Pro příklady podobných čipů nemusíme chodit daleko, stačí se podívat do světa zvířat. Běžný čip pro psa má velikost 2,12x12mm, malé zvířecí čipy jsou o velikosti 1,4x8,5mm a i u nich je nutné k přečtení dat přiložit čtečku přímo ke kůži. Pro potenciální sledování osob, kterým rádi straší konspirátoři, jsou tak tyto čipy vlastně nevhodné a kromě toho máme dnes všichni po ruce, resp. v kapse jiné zařízení, které je možné efektivně sledovat. Říká se mu mobilní telefon, díky němuž kriminální policie může ve výjimečných případech vaši polohu vysledovat, k čemuž má oporu dokonce v zákoně č. 127/2005 Sb.
World's smallest single-chip system is less than 0.1 mm³
— Future Timeline (@future_timeline) May 14, 2021
Engineers have created the smallest ever single-chip system. This could lead to implantable chips injected into the body via hypodermic needle to monitor medical conditions
➡️ Read more: https://t.co/uHEouck0fQ #nanotech pic.twitter.com/3oByBeR4he
Vyvolávání strachu z očkování skrze možnost lidského očipování je tak jen klasickou hrou s lidskou nevědomostí. Strategií, která se konspirátorům mnohokrát osvědčila, neboť řada lidí není ochotná či schopná si informace z řetězových e-mailů či od známých efektivně ověřovat.