Americkou armádu čeká největší revoluce ve zbrojení za 100 let. Jak proběhne a co chtějí Spojené státy obsazovat?
Americká armáda se desítky let mohla spolehnout na své tanky či dělostřelectvo. Nyní se ale chystají radikální změny a tato těžká technika již není žádaná.
Námořní pěchota Spojených států se chystá na nejdramatičtější restrukturalizaci od 20. let 20. století. Největší invazní součást ozbrojených sil USA bude vyřazovat z výzbroje všechny své tanky a zásadně omezí dělostřelectvo. Do popředí se totiž vedle samotných vojáků dostanou pokročilé raketové systémy a moderní drony, umožňující postup v souladu s koncepcí rychlého obsazení a kontroly vod Tichého oceánu.
Méně tanků, více dronů
Námořní pěchota bude organizována do menších jednotek schopných operovat na velkém prostoru a potenciálně obsazovat umělé námořní základny Číny v Jihočínském moři. „Došel jsem k závěru, že k dosažení kvality musíme snížit velikost námořní pěchoty,“ uvedl generál David Berger, velitel USMC. Za velkou vojenskou hrozbu označil právě Čínu a naznačil, že pokud ozbrojené síly USA nebudou reagovat, může je Čína v budoucnu doslova převálcovat. Prvním krokem tedy bylo snížení stavu pěchoty z 189 000 vojáků na 170 000 a následná revize bojové techniky.
The #USMC's first MQ-9A #Unmanned Aerial System achieved 10,000 total flight hours in the @CENTCOM area of responsibility, a major milestone for the modernization of the force. pic.twitter.com/Oo8c6jSavB
— U.S. Marines (@USMC) April 17, 2021
Změny se dotknou nejen zmiňovaných tanků a dělostřelectva, ale také počtu stíhacích letek, konvertoplánů nebo dopravních vrtulníků mostních rot. Co se týče navýšení stavu, námořní pěchota bude moci využít více raketometů M142 HIMARS, které budou doplněny i protilodními střelami NSM, vyvíjenými střelami PrSM s doletem 700 kilometrů a zařazeny budou i střely s plochou dráhou letu Tomahawk. Celkově budou mít vojáci nově k dispozici 21 raketových baterií namísto stávajících sedmi.
Mobilita především
Na ploše nadcházejících deseti let dojde rovněž k posílení letek bezpilotních letadel, kterých má USMC momentálně k dispozici jen tři kusy. Jde navíc pouze o neozbrojená letadla a vrtulníky, které budou výhledově doplněny i bojovými drony z programu MUX pro letouny s kolmým startem. S navýšením techniky pak souvisí i zvýšení počtu přepravních letounů C-130j Hercules.
Všechny změny jsou v souladu s očekávanou úpravou bojových konceptů, kdy se má z USMC stát blesková úderka schopná rychle obsazovat malé ostrovy, tvořit na nich předsunuté základny a dále využívat rozsáhlou mobilitu pro další operace. K obsazování ostrovů budou moci vojáci námořní pěchoty využít také flotilu malých i velkých lodí, případně se spolehnout na vzdušnou podporu jako doposud. Smyslem konceptu EABO je však fyzicky obsadit prostor roztroušených ostrovů a udržet ho pro další kontrolu a prosazování moci.