Záhadný vesmírný jev mohou být záblesky kosmických lodí "Cizinců", uvažují vědci
Od jejich objevení před více než deseti lety, budí tzv. rychlé rádiové záblesky stále větší pozornost vědců. A také je zahanbují – přes veškerou snahu nemohou astronomové najít věrohodné vysvětlení tohoto jevu.
Tyto mezigalaktické impulsy rádiového záření se vzpírají vysvětlení, a to přesto, že hypotéz již bylo mnoho. Nová, velmi kontroverzní, teorie ale přichází s něčím novým: autoři nově publikované práce uvažují, že by paprsky mohly mít technologický původ. Vědci zvažují, zda by „cizinci“ nemohl tyto extrémně silné paprsky využívat k pohonu vesmírných lodí, jež by díky tomu mohly dosahovat rychlostí blízkých světlu. Autoři této hypotézy přiznávají, že je to extrémně spekulativní vysvětlení, ale současně se ho nebojí – i kdyby nebylo nakonec pravdivé, mohlo by je přivést k jinému pohledu na záhadný problém.
Představa, že rychlé rádiové záblesky jsou produkovány vyspělými mimozemskými civilizacemi, které tím pohání mezihvězdné koráby, zní jako něco šíleného z ufologického webu nebo konspiračních stránek mužů s hliníkovými čepicemi na hlavě. Ve skutečnosti je ale publikovali seriózní akademici Avi Loeb a Manasvi Lingam z konzervativního Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Vědci několikrát ve své studii připomínají, že na jakékoliv závěry by si čtenáři měli tvořit jen značně opatrně. Doslova: „Samozřejmě, že bude zapotřebí mnohem více důkazů, než budeme moci připsat tento nevysvětlitelný jev umělému nebo přírodnímu astrofyzikálnímu procesu.“
Rychlé rádiové záblesky (FRBs) byly poprvé zjištěny v roce 2007 na observatoři Parkes v Austrálii. K dnešnímu dni pozorovali jen 17 epizod těchto milisekund dlouhých záblesků rádiové energie. Příčina této záhady není známa, ale vědci podezřívají různé kosmologické jevy, včetně supermasivních neutronových hvězd, gama záblesků a ještě exotičtějších kosmických událostí. Astronomové jsou si ale zcela jistí, že FRBs vycházejí z míst mimo naši galaxii; cestovaly k nám tedy celé miliardy světelných let.
Poslední měření z roku 2016 prozradila několik zajímavostí. Poprvé se například podařilo přibližně odhadnout, z jaké vzdálenosti tyto signály pocházejí – tento poslední přišel z dálky 5,5 miliard světelných let. Energie, kterou si to vyžádalo, musela být výjimečná: „Těch pět milisekund mělo tolik energie, kolik vyrobí naše Slunce za celý den,“ vysvětlila členka týmu, astronomka Daniele Malesaniová z Kodaňské univerzity.
Poslední fakt, který z pozorování bezprostředně vyplývá, je to, že příčina záblesků musí být nějak spojena s blízkostí extrémně silných magnetických polí. Teď jsou vědci vyzbrojeni novými údaji a ještě pečlivěji odladěným vybavením – sami to popisují jako „past na FRB“. „Teď jen počkáme, až se nám chytí!“ dodávají astronomové…
Text: MK