Hrdina Ukrajiny Vitalij Kličko je synem okupanta. Oči mu otevřel hrůzný střet se sovětským tankem
Kličkovi jdou do boje
Vitalij Kličko jako syn sovětského důstojníka trávil čas za okupace v Československu. Propagandu Sovětů ale prohlédl díky hrůznému incidentu.
Bývalý boxer a nynější starosta Kyjeva Vitalij Kličko je jednou z výrazných tváří probíhající války na Ukrajině. Muž, který během své sportovní kariéry dosáhl na značné jmění přibližně 80 milionů dolarů by mohl žít v Německu, kde našel druhý domov, a nehnat se do žádného nebezpečí.
Sounáležitost s Ukrajinou ale projevil už v roce 2014, kdy se účastnil protestů Euromajdan a díky tomu krátce zvažoval i kandidaturu na prezidenta. Nakonec ji ale vzdal a ucházel se o místo starosty hlavního ukrajinského města, do kterého byl následně zvolen. Málokdo ale ví, že část svého dětství prožil v Československu a právě na našem území procitl vůči Sovětskému svazu bez ohledu na to, že byl sám synem okupačního důstojníka.
As Ukraine braces for another night of Russia's invasion, Kyiv Mayor Vitali Klitschko delivers a message to Russian soldiers: "Go back home." https://t.co/SPM3BZrQpR pic.twitter.com/GXSgqtHx5E
— CBS News (@CBSNews) February 27, 2022
Syn sovětského důstojníka
Vitalij Kličko se narodil 19. července 1971 v Kyrgyzstánu v rodině sovětského důstojníka. Společně se svým o pět let mladším bratrem Vladimirem prožil pět let v Československu – konkrétně v Mimoni na severu republiky – kde navštěvovali školu Jurije Gagarina, nynější Gymnázium Mimoň.
Vitalij Kličko o svém dětství v naší okupované zemi mluvil v minulosti opakovaně a například v rozhovoru pro Lidové noviny z roku 2015 se za okupaci omluvil. Jak je patrné i z aktuálního dění, postoj svého otce nesdílel, i když mu k prozření „dopomohl“ až incident z roku 1985, kdy se u obce Kuřivody střetl sovětský tank s civilním autobusem plným lidí.
Wladimir Klitschko and Vitali Klitschko launch a joint video appeal after Vladimir Putin launched an invasion of Ukraine by Russia…
— Michael Benson (@MichaelBensonn) February 24, 2022
[📽️ @Vitaliy_Klychko & @Klitschko] pic.twitter.com/uVG4NqtCff
Bratři Kličkové celému incidentu přihlíželi, nicméně křik zraněných lidí, kteří proklínali sovětské okupační vojsko, mu prý pomohl konečně naplno pochopit, nakolik nevítanými hosty sovětští vojáci v Československu jsou. I tento případ tedy formoval Kličkův pohled na okupaci a všechny formy „bratrské pomoci“, které nyní na Ukrajině prožívá z opačného pohledu.
Milovník hradů a zámků
Patrně i proto se rozhodl zůstat ve válkou zmítané zemi a společně se svým bratrem ji bránit se zbraní v ruce. Snad i proto, aby uchovali její krásy, které stejným způsobem obdivoval i v okupovaném Československu. V rozhovoru z roku 2014 ostatně potvrdil, že se školou byli častokrát v Praze a že zná spoustu našich hradů a zámků. I to je jedna z mnoha vášní bývalého boxera, které však musely v těchto dnech ustoupit do pozadí.
Vitalij Kličko Zdroj: profimedia.cz
O svém rozhodnutí bojovat informoval Vitalij Kličko 25. února 2022, kdy potvrdil, že se přidá ke svému bratrovi, který již dříve vstoupil do aktivních záloh ukrajinské armády. „Nemám jinou volbu, musím to udělat. Budu bojovat,“ řekl Kličko podle ČTK britské televizi ITV. Uvedl, že „jeho“ město je v ohrožení a je nutné udělat vše, aby nebyla přerušena dodávka elektřiny, plynu a vody. „Věřím v Ukrajinu, věřím v mou zemi a věřím ve své lidi,“ dodal starší z bratrů Kličkových a podobně jako prezident Volodymyr Zelenskyj dál plní také velmi důležitou roli ovlivňující morálku bojujícího národa.