Unikátní záběry z 1. světové války ukazují německou kapitulaci. Britové v tu chvíli ovládli čtvrtinu světa
Británie v barvě 2 - Versailleský mír
Konec 1. světové války sebral Němcům důležité africké kolonie.
Kapitulace Německa na konci 1. světové války zpečetěná Versailleskou smlouvou měla výrazný vliv na uspořádání světa a především moc Velké Británie. Po prohraném konfliktu totiž připadly německé kolonie Britům, čímž ostrovní království získalo do svého vlivu čtvrtinu světa.
Britům museli Němci odevzdat nejen svá území ve východní Africe (území Tanganika v dnešní Tanzanii), ale i část Kamerunu a Toga spolu s ostrovem Naur. Na správě posledně jmenovaného území se podíleli společně s Austrálií a Novým Zélandem. Jak ostatně ukazuje i dokument Británie v barvě 12. listopadu ve 14:50 na Prima ZOOM.
Konec 1. světové války Zdroj: Getty Images
Nic netrvá věčně
Byť se kolonie velkou měrou podílely na bohatství Velké Británie, musela se nakonec naprosté většiny svých zámořských držav vzdát. A to včetně Indie, která byla považována za korunu kolonií. Mohutnou armádu i skvělý úřednický systém nakonec politikou nenásilí porazil muž oděný v obyčejném prostém obleku. Indové byli pro Brity lidmi druhé kategorie, kteří například nesměli jezdit 1. vlakovou třídou. Mahátma Gándhí dosáhl toho, že britský parlament 18. července 1947 přijal zákon o nezávislosti Indie.