Video ukazuje, jak ruský tank T-90 přežil zásah řízenou protitankovou střelou
Vyřadit ruský tank T-90 z akce není vůbec snadné. Opakovaně se o tom přesvědčují syrští povstalci.
Nabít, odpálit a pak už jen hlasitě opakovat Alláhu Akbar, Alláhu Akbar! Řízená protitanková střela v několika vteřinách doletí k tanku a v mohutném záblesku a oblaku dýmu zasáhne věž, aby zklamaným útočníkům odhalila krutou pravdu. Ruský tank T-90 opět vyvázl bez poškození a odjíždí, v horším případě otáčí hlaveň jejich směrem.
Tanky T-90 se dostaly do výzbroje syrské armády v roce 2015 a byly nasazeny v bojích o Aleppo.
Účinná ochrana tanku T-90
Ruské tanky T-90 se od roku 1993 objevily postupně v sedmi verzích, ta poslední s označením T-90 SM disponuje několika ochrannými systémy. Základem je dynamická ochrana, což je v podstatě sendvič z pancéřových plátů, mezi nimiž je výbušnina. Když střela dopadne na horní plát, dojde k tlaku na výbušninu, což způsobí výbuch. Talková vlna je směřována tak, že zničí střelu, ale nedojde k poškození pancéřování.
Systém aktivní ochrany Roleta připomíná ohňostroj a díky zadýmování a falešným tepelným cílům chrání tank před střelami s laserovým naváděcím systémem. Tank může být vybaven i systémem aktivní obrany Aréna, který ho je schopný ochránit například před reaktivními granáty vypalovanými z RPG-7. Systém je vybavený kruhovým radarem, obrannou municí a řídicím stanovištěm. Princip je následující: radar detekuje přibližující se střelu, určí její rychlost a směr a následně jí naproti vystřelí ochrannou munici, která exploduje a zničí útočnou střelu svými střepinami. To vše ve zlomcích sekundy.
Automaticky nabíjený 125mm kanon s hladkým vývrtem sám o sobě váží 2,5 tuny. Posádka má k dispozici čtyři druhy střel – podkaliberní průbojnou, kumulativní, tříštivotrhavou a řízenou raketu. Ta je schopná zasáhnout pozemní i nízkoletící cíle (třeba vrtulník) na vzdálenost až 5 km. K tomu posádka disponuje kulometem ráže 7,62 s kadencí 10 výstřelů za sekundu.
Dvanáctiválcový turbomotor o výkonu 1000 koňských sil je vícepalivový – funguje na naftu, benzin nebo kerosin, což je v bojových podmínkách dost důležité. Tanky vyrábí Uralvagonzavod v Nižném Tagilu. Na úplnou montáž každého tanku jsou potřeba asi 2 týdny a podílí se na tom kolem 650 lidí. V celém tanku je asi 15 kilometrů kabelů.