Obří vznášedla americké armády unesou i tanky. Jakou rychlost dokážou vyvinout?
Uvnitř mocných strojů 3 - armáda
Obří vznášedla mohou posloužit invazi i zásobování. Naloží totiž nejen auta či osoby, ale i těžké tanky.
Zkratka LCAC (Landing Craft Air Cushion) označuje třídu amerických vojenských výsadkových vznášedel, která mohou na dobyté území dopravit zásoby a na dobývanou oblast zbraně. A to včetně tanků, neboť unesou náklad až o hmotnosti 90 tun. Ostatně americký tank Abrams ve své nejtěžší modifikaci verze M1A2 váží 63,1 tuny.
Tato vznášedla dosahují rychlosti přes 70 km za hodinu, což je více než klasické vyloďovací čluny. Jsou tedy z hlediska rizika zásahu nepřátelskou palbou o něco bezpečnější. Vojenské manévry ukázaly, že v součinnosti s vrtulníky může jít o velmi efektivní nástroj postupu při dodávce materiálu i armádních sil. US NAVY použilo svá vznášedla v Iráku, Afghánistánu i na Haiti.
Landing Craft Air Cushion Zdroj: Getty Images
Jak vznášedlo funguje?
Princip vznášedla je jednoduchý. Vzduch vháněný turbodmychadly pod gumovou manžetu nadzvedne stodvacetitunový kolos na vzduchový polštář a stroj díky minimálnímu tření může dosáhnout velké rychlosti.
Vznášedla přepravující pasažéry mezi Velkou Británií a Francií ve své době vydělávala na prodeji levného alkoholu, neboť šlo o prodej v bezcelní zóně. Jakmile tato celní bariéra se vznikem EU padla, mělo to zásadní dopad na provoz strojů, jejichž konec můžete 17. 11. ve 13:40 sledovat v dokumentu Uvnitř mocných strojů na Prima ZOOM. Zatímco komerčnímu využití kvůli zlevněné letecké přepravě a moderním lodním technologiím odzvonilo, vojenská sféra z různých koutů světa dodnes vznášedla využívá a rozvíjí.