Video a fotogalerie: Pohledy na nejlepší izraelský tank Merkava
Jediné místo, kde můžete vidět pojízdný izraelský tank Merkava mimo Izrael je v Česku. Stojí za to ho vidět.
Kde Merkavu uvidíte
„Drsný povrch tanku je dán štěrkem z Golan. Neklouže to a pro vojáky to má i symbolickou hodnotu,“ vysvětluje tatínek synovi, který může na v minulosti izraelském hlavním bojovém tanku Merkava MK 1 oči nechat. Stojí před ocelovým monstrem ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech a diskutují, jaké všechny vychytávky tank má. Typická zkosená věž snižuje profil tanku a zvyšuje životnost posádky v boji, a v současné době už je Merkava „jednička“ vlastně zastaralým muzejním kouskem. Přestože Izraelci tanky do šrotu nedávají, naopak mají snahu je neustále modernizovat, „MK 1“ v porovnání s nejnovějšími modely zaostává. Přesto se Merkava stala legendou.
Video - Merkava IV v boji
Historie tanku se začala psát poté, co země vítězně ukončila Šestidenní válku a Izraelcům bylo jasné, že si musí vyvinou vlastní tank. Takový, který by maximálně odpovídal pouštním a polopouštním podmínkám jejich země, byl výkonný a zároveň co nejbezpečnější. Vládě bylo jasné, že jednu z věcí, kterou si nemohou dovolit, je plýtvat vojáky tím, že by je vystavili většímu riziku než je bezpodmínečně nutné.
Projekt vedl od počátku jeden z nejvýznamnějších tankových velitelů 20. století, generál Israel Tal. Vývoj byl ukončen v roce 1977 a následujícího roku se s ním mohla seznámit i veřejnost. Na své ostré uplatnění čekal do roku 1982, kdy byl nasazen v libanonsko-izraelském konfliktu. Ukázalo se, že je vhodný nejen do otevřeného terénu, ale je schopný bojovat i v zástavbě.
62 střel
Původně hlavní výzbroj tanku tvořil nabíjený kanón M64 L71A ráže 105 mm s drážkovaným vývrtem hlavně. Vzhledem k výborným vztahům s USA se později do věže začal montovat americký kanón M68 o stejné ráži. Ten ale nebyl vyráběn v USA, ale stejné ráže vyráběný domácí společností Israel Military Industries. Jedna z mnoha vychytávek je termická ochrana, která brání ohýbání hlavně vlivem teplotní roztažnosti kovů. Nejde jen o změny teplot způsobené výstřelem, ale i o trvalé horko, které v zemi vládne. Samozřejmě jsou k dispozici střely různých typů, od tříštivotrhavých (HE, High-Explosive), určené pro nepancéřované nebo jen slabě pancéřované cíle, přes podkaliberní, šípově stabilizovanou střelou s oddělitelnými vodícími prvky (APFSDS, Armor Piercing Fin Stabilizated Discarding Sabot) a kumulativní střely určené naopak pro vysoce pancéřované cíle, až po munici široce používanou v rámci zemí NATO.
Klasický typ měl v zásobě 62 střel. Jelikož tříštivotrhavé střely jsou stabilizovány rotací, musí mít Merkava hlaveň s drážkovaným vývrtem. Vojenský historický ústav Praha získal tank Merkava do sbírek darem od Státu Izrael v roce 2006. Do České republiky doputovala na lodi po trase Haifa – Hamburk – Děčín a Česko je zatím jedinou zemí mimo Izrael, která má pojízdnou Merkavu mezi svými sbírkovými exponáty. Je to díky vojenské podpoře mladého státu. Mimochodem, víte, že nejlepším tankistou všech dob byl Čech?
Jak Merkava vypadá v míru i na bojišti se můžete podívat v naší fotogalerii
Text: Topi Pigula