Autonomní válečný dron poprvé zaútočil na člověka. Vrhl se na něj jako výbušné kamikaze
Vojenské drony získávají na čím dál větší popularitě. Nově zveřejněný případ na člověka útočícího autonomního dronu však v odbornících vzbuzuje značnou nervozitu.
Drony patří mezi nejoblíbenější technologie současnosti a hojně jsou využívány i ve válečných konfliktech. Například v boji proti terorismu. Kromě lidsky řízených modelů však existují i modely, které se řídí umělou inteligencí, jež může dát dokonce rozkaz ke střelbě. A právě takový případ se nyní dostal konečně na veřejnost.
Operace Peace Storm
V březnu 2020 došlo k bezprecedentní situaci. Kvadrokoptéra Kargu-2 vyrobená v Turecku napadla v Lybii ustupujícího vojáka jednotek Chalífy Haftara. „Smrtící autonomní zbraňový systém byl naprogramovaný k útoku na cíl, aniž by vyžadoval spojení mezi operátorem a zbraní,“ tvrdí zpráva Rady bezpečnosti OSN. Časopis Business Insider tvrdí, že jde o první útok tohoto typu, i když je možné, že jich bylo víc a jen tento se dostal na veřejnost. Profesor Jan Faigl z pražského Českého vysokého učení technického pro Český rozhlas prohlásil: „Spíš bych řekl, že je to první, o kterém se mluví“.
Takto vypadá útok vojenského dronu:
Kvadrokoptéra Kargu je vyvinuta jako autonomní bojový prostředek jak proti statickým, tak i pohyblivým cílům, přičemž využívá zpracování obrazu v reálném čase. Její sofistikovaná umělá inteligence je schopná sama zahájit útok, přičemž běžní vojáci zatím nejsou na útoky rojů dronů zvyklí, což v jejich řadách zvyšuje chaos a paniku. A to je přesně to, čeho se libyjský premiér Fayez al-Sarraj v rámci jím nařízené operace snažil dosáhnout.
Dronům se říká bezpilotní létající prostředky, což není zcela správné označení. Pilot sice nesedí přímo v dronu, ale řídí ho. V rámci EU musí mít pilot dronu svůj stroj pořád na přímou viditelnost, ale vojenské drony jsou samozřejmě stavěné jinak a současná technika už je na takové úrovni, že umělá inteligence může rozhodovat autonomně, bez rozhodnutí člověka. To je podle některých odborníků na etiku velmi sporné. Podle nich by stále mělo být zachováno pravidlo „human in the loop“ znamenající, že by to měl být člověk, kdo vydá finální rozhodnutí.
Kamikaze #Kargu pic.twitter.com/kR7zHi8al5
— ESAD'ın ta aqm KK .!!! (@antiTERRORtwits) December 29, 2018
Smrt z křídel drona
Podle statistik The Bureau of Investigative Journalism mají drony na svědomí 8 858–16 901 životů včetně 283–454 dětských. Ve spolupráci zpravodajských i vojenských zdrojů bylo dosud pod kontrolou operátora provedeno nejméně 430 útoků pomocí dálkově řízených strojů. Zejména americké drony pomáhají likvidovat vůdce teroristických buněk, jakými byl například Kásim Sulejmáni, velitel a hlavní vojenský stratég a taktik Íránu v boji proti západnímu vlivu. Jak vypadají útoky pomocí dronů se můžete podívat na videu.