26. února 2022 13:10

Válka nejsou jen tanky. Společnost se dá ochromit bez jediného výstřelu

Ruský výsadek na Ukrajinu v přímém přenosu

Výbuchy a padlí jsou nejnápadnějším atributem války. Jenže ve hře jsou i jiné složky, které dokážou ochromit fungování státu a společnosti.

Jakkoli je nejnápadnějším projevem války přímý boj, výbuchy, rakety nad hlavou a tanky v ulicích, její přímou součástí je i vytváření chaosu nebojového charakteru. Nabourání se do bankovních systémů má přímý vliv na morálku občanů. Za válečné situace mají lidé tendenci nemít peníze v bance, ale u sebe. Jenže pokud bankomat odmítne vydat peníze, mění se důvěra občanů v bankovní systém a prohlubuje se strach. Totéž platí o benzínových pumpách, lékárnách či obchodech s potravinami. Vše je potřeba zásobovat a pro logistiku jsou nutné funkční elektronické systémy. Totéž – jen ve větším měřítku – platí pro elektrárenské společnosti, internetové a mobilní připojení.

Fungování systémů se dá přerušit jak hackerským napadením, tak přímou fyzickou likvidací. K tomu je potřeba konkrétních osob, které poškodí jednotlivé systémy. K tomu slouží vojáci speciálních jednotek, kteří jsou na místě už před samotným masivním vojenským útokem.

Celou historii moderních konfliktů provázejí diverzní akce. Příklady z naší historie ukazují přerušování telefonních linek v předvečer nacistického obsazení českého pohraničí. I v případě Ukrajiny varovala americká rozvědka před sabotážními akcemi. „Určitým signálem blížící se invaze by podle mého soudu byly kyberútoky na počítačovou síť na Ukrajině a také diverzní akce, sabotáže,“ varoval vojenský analytik Jurij Lapajev. Jeho slova se ukázala jako prorocká, neboť několik dnů před vypuknutím války proběhly masivní elektronické útoky namířené na důležité složky ukrajinského státu.

Hackeři i trollové

Součástí boje není jen přímá střelba na nepřítele, ale i boj o veřejné mínění. Jde o vytváření páté kolony v sousedních zemích a díky sociálním sítím se hybridní válka stala doslova globální záležitostí. Finská novinářka Jessikka Aro popsala práci trollí farmy u Petrohradu, která zasáhla i české internetové prostředí. Jak dokládá zjištění Českých elfů, hnutí, které bojuje proti tuzemským dezinformacím, množství proruských narativů u nás prudce kleslo poté, co došlo k vyhoštění desítek lidí z pražské ambasády po odhalení ruských agentů zodpovědných za výbuch muničního skladu ve Vrběticích.

Aktuálně se na velkých zpravodajských webech polarizují diskuze, přičemž některé nenávistné komentáře jsou psané z nově založených facebookových účtů bez historie a špatnou češtinou. I to je součástí dlouho plánované dezinformační války. Hnutí Čeští Elfové zpřístupnilo unikátní databázi řetězových e-mailů, které kolují zejména mezi starší částí populace. Argumenty z řetězových zpráv pak lze nalézt v diskuzích jak na sociálních sítích, tak pod zpravodajskými články. I to je součást dlouho probíhající hybridní války, kterou se Rusko snaží naklonit veřejné mínění ve svůj prospěch.

Zdroj: Jessikka Aro, Putinovi trollové

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom