Ukrajinci sestřelili nejlepší ruskou stíhačku. Fotky jejích trosek ukazují Putinovu chloubu v plamenech
Pohled na dýmající trosky nejpokročilejšího stíhacího letadla, které máte momentálně k dispozici, nepotěší žádné vojenské letectvo na světě. Rusko takhle odepsalo vůbec první ze svých víceúčelových letounů Suchoj Su-35S, v kódu NATO nazývaných „Flanker-E“, který podle všeho sestřelila ukrajinská protiletadlová obrana.
K incidentu mělo dojít 3. dubna 2022 na východě Ukrajiny poblíž Charkova. Některé zdroje uvádí, že se letoun zřítil, podle ukrajinského generálního štábu však Su-35S poslala k zemi protivzdušná obrana Ukrajiny. V každém případě ale platí, že se pilot katapultoval a skončil v ukrajinském zajetí. Podle webu Popular Mechanics je obviněn z válečných zločinů proti civilnímu obyvatelstvu a hrozí mu soud.
Фото збитого сьогодні на Харківщині російського літака. Разом переможемо! #stoprussia
Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Sunday, April 3, 2022
Rusko dosud podle serveru Oryx Blog, jenž z dostupných snímků a videí identifikuje a ověřuje ztráty vojenské techniky, na Ukrajině přišlo o 19 letadel. Protivzdušná obrana Ukrajiny přitom spoléhá především na stárnoucí systémy ještě z dob sovětské éry, především protiletecké komplety S-300. Moderní střely odpalované z ramene a dodávané na Ukrajinu ze západních zemí (například americký Stinger) mají kratší dosah a letadlo nesmí letět výše než 3300 metrů.
Pátá generace bez stealth technologie
Modernizované ruské víceúčelové stíhací letouny Su-35S jsou součástí vojenského programu, jenž byl reakcí na válku v Gruzii v roce 2008. Prvních šest kusů obdrželo ruské letectvo v prosinci 2012 a prvního bojového nasazení se letouny Su-35S dočkaly v lednu 2016 v Sýrii. Šlo o reakci na rostoucí napětí mezi Ruskem a Tureckem poté, co Ankara v listopadu 2015 reagovala na narušení svého vzdušného prostoru sestřelením ruského bombardéru Su-24.
Su-35S navazuje na předchozí úspěšný model Su-27 a je označován za stroj 5. generace, kam patří například americký F-22 Raptor nebo F-35 Lightning II, jenž však až na snížený „radarový podpis“ z přední strany postrádá technologii stealth. Stroj disponuje moderní avionikou a citlivým radarem Irbis E. Jeho dva motory s vektorováním tahu zvyšují manévrovatelnou letounu při vzdušných soubojích a pří vyhýbání se střelám.
Letouny jsou víceúčelové, což znamená, že slouží nejen k vybojování a udržení vzdušné nadvlády, ale mohou také nést různé typy raket a bomb určených k útokům na pozemní cíle. Su-35S je momentálně nejpokročilejším ruským víceúčelovým stíhačem, nahradit ho má Su-57, jehož výroba se ale z mnoha důvodů neustále odkládá.
ZDROJ: Popular Mechanics
Odkaz na obrázkovou licenci Creative Commons.