Tajné zbraně v Afghánistánu. To není sci-fi, ale realita!
Afghánistán se stal pro mnoho zemí střelnicí pro testování nových a mnohdy tajných zbraní.
Dělo se to už v době, kdy v Afghánistánu bojovala proti rebelům sovětská armáda. Již tehdy byly nasazeny poprvé zbraně, které si generálové z Moskvy potřebovali otestovat v praxi.
Ale mnohem více technologií si v horách Afghánistánu vyzkoušeli Američané a Britové. A to zřejmě víme o té menší části – ty lepší věcičky a jejich použití se určitě podařilo utajit…
Puška, před níž není skrytí
Představte si zbraň, jejíž náboj dokáže zabít i nepřítele skrytého v zákopu nebo za rohem. Střelec ho ani nemusí vidět, ale nepřítel je stejně odsouzen k smrti… Opravdu existuje, jmenuje se XM-25 a poprvé byla použita právě v Afghánistánu.
Jde o granátomet, který ale vypadá jako automatická puška. Vystřeluje drobné granáty, které pomocí speciálního systému dokáže odpálit už ve vzduchu. Střelec jen ukáže na displeji překážky, za nimiž má granát vybuchnout a granát to udělá. Exploze pak nepřítele zabije až do vzdálenosti tří metrů.
Ztracené atomové bomby: kam se poděly a kdo je má?
V Afghánistánu proběhly rozsáhlé testy této zbraně, především v náročných horských podmínkách. Právě tam je souboj s nepřítelem velmi náročný kvůli velkému množství možných krytů. Zkušenosti vojáků v praxi byly mimořádně kladné – stačila jedna tato zbraň na jednotku a zcela to „měnilo pravidla hry“, jak to později vojáci popisovali. V Afghánistánu získala zbraň přezdívku Punisher – neboli Trestající…
Robotický ozbrojenec
V Afgánistánu se testuje i mnohem silnější a větší technika. Například prototyp robotického obrněného auta SMSS. Přes 3 metry dlouhé vozidlo uveze až půl tuny nákladu do prakticky jakéhokoliv terénu.
Auto se dá ovládat na dálku, ale současně se umí chovat i jako robot. Má 3D radar, jímž neustále pozoruje své okolí a palubní počítač tak vyhledává nejen nejrychlejší cestu, ale také případná rizika. Stačí mu tak zadat několik bodů na souřadnicích GPS a vůz tam sám dojede.
Tajemná Osówka: Místo, kde měla vzniknout nacistická atomová puma
V Afghánistánu těchto vozů vyzkoušela firma Lockheed Martin rovnou několik. A zkušenosti? Automobily v praxi jezdily mnohem lépe, než se očekávalo po testech v laboratorních podmínkách. Teď se bude muset jen vylepšit pár detailů a kdo ví, třeba se s těmito vozy už brzy potkáme i ve výzbroji české armády…
Minovzdorné auto
Čím dál větší riziko představují pro moderní armády improvizované výbušniny. Dají se schovat kamkoliv, mohou vypadat zcela nenápadně a přitom způsobí děsivé škody. Starší vojenská vozidla, jako třeba džípy Humvee, jim neodolají, a tak americká armáda hledá cestu, jak tento problém vyřešit.
Řešení se jmenuje MRAP. Jsou to těžce obrněná auta, která výbušninám odolají bez problémů. Tyto až patnáctitunové kolosy sice mají mizerné jízdní vlastnosti, ale jinak jsou velmi bezpečné. V Afghánistánu se podrobily těm nejnáročnějším nástrahám – a obstály s úspěchem…
Vrtulník Terminátor
Roboti už ovládli v moderních armádách prakticky všechny role. Jedinou výjimku ještě donedávna tvořily vrtulníky. Od poloviny roku 2012 se ale i to stalo historií. V době, kdy se většina Čechů válela u vody, byly dva robotické vrtulníky K-MAX nasazeny v Afghánistánu, a to v ostrých akcích.
Na jejich nasazení stačí minimum personálu, takže dokážou armádě ušetřit nejen tolik důležité peníze, ale především ještě důležitější čas. Jejich hlavní výhodou je jejich schopnost létat i za tak špatného počasí, kdy by byl let člověkem řízeného stroje příliš rizikový. A tak K-MAXy úspěšně zásobovaly americké jednotky v horách, kam se žádný jiný stroj nikdy předtím nedostal.
Kladivo na piráty za 740 miliard korun je katastrofa. Námořnictvo má průšvih
Tyto vrtulníky jsou dostatečně malé na to, aby přistály „na pětníku“ a přitom unesou až 4,5 tuny jakéhokoliv nákladu.