Sestřelil šest raket během jedné mise. Špičkový pilot překonal Američany, svůj rekord vysvětlil v rozhovoru
Historický úspěch zaznamenal pilot stíhacího letounu F-16 Fighting Falcon, když během jedné bojové mise zničil šest nepřátelských raket. Mimořádný úspěch byl oznámen 7. ledna 2025 Velitelstvím vzdušných sil Ukrajiny a je výsledkem mise, která se během masivního ruského útoku odehrála v prosinci 2024. Přetřásají se nejen výjimečné schopnosti pilota, ale i technická dokonalost letounu F-16 v oblasti protiraketové obrany, bez ohledu na to, že první stroj tohoto typu poprvé oficiálně vzlétl už v únoru 1974.
Ukrajinský pilot při misi zneškodnil čtyři ruské řízené střely pomocí raket vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM, a když mu tato munice došla, zničil další dvě střely pomocí palubního rotačního kanónu M61 Vulcan. Ten je obvykle využíván proti letounům nebo dronům, nikoli proti raketám, které se pohybují vysokou rychlostí. Úspěch při použití tohoto řešení proto vyžadoval od pilota mimořádnou přesnost a odvahu.
V hlavních rolích pilot a jeho letadlo
Zásadní roli v celém souboji nicméně sehrál radar AN/APG-68, který dokázal přesně sledovat pohybující se cíle, a to včetně raket vybavených elektronickými protiopatřeními. Díky radaru mohl pilot rychle reagovat na nepřátelské hrozby, což bylo klíčové pro úspěšné dokončení mise i ve chvíli, kdy už měl být v hlídaném prostoru vystřídán a docházelo mu palivo.
⚡️F-16 – УКРАЇНСЬКІ ПІЛОТИ Б’ЮТЬ РЕКОРДИ ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ — Привіт! Кажуть, там навіть американці не могли повірити, що ти...
Posted by Командування Повітряних Сил ЗСУ / Air Force Command of UA Armed Forces on Tuesday, January 7, 2025
Celý průběh mise prostřednictvím rozhovoru s pilotem sdílel na sociálních sítích mluvčí ukrajinských vzdušných sil Jurij Ihnat. Ten připomněl, že ruská armáda provedla 13. prosince obrovský útok zejména na ukrajinskou energetiku za použití 93 raket a střel, společně s bezmála 200 drony. Dále už nechal mluvit pilota-hrdinu, který se zaměřil zejména na poslední dva sestřely v době, kdy už mu navigátor dával povel k návratu do služebního prostoru. Když se ale do jeho blízkosti dostaly další dvě střely, ohlásil, že je připraven v práci pokračovat a přepnul na M61 Vulcan. „Musel jsem střely nejprve najít na obloze, srovnat se a vypálit na vzdálenost maximálně 500 metrů. Letět blíž je totiž nesmírně nebezpečné – pokud vybuchne 450kg hlavice, hrozí velké riziko, že letadlo vletí přinejmenším do oblaku trosek,“ vysvětloval pilot. Vše ostatní už je historie.
Skvělá i po letech
Přestože je stíhací letoun F-16 Fighting Falcon známý svou všestranností, popisovaná ukrajinská mise stanovila nový rekord v jeho schopnosti čelit raketovým hrozbám. V minulosti byly F-16 nasazeny například během operace Pouštní bouře v roce 1991, kde měly za úkol ničit odpalovací zařízení iráckých raket Scud. Ačkoliv v přímém sestřelu raket nebyly tak úspěšné, poskytly důležité údaje a podporu obranným systémům, jako byl americký Patriot.
Čtěte také: Sestřelování UFO není levná švanda. Z nákladů na vypálenou raketu se vám protočí panenky
Izraelské letectvo pak využilo letouny F-16 během druhé libanonské války v roce 2006 k eliminaci odpalovacích zařízení Hizballáhu a například turecké „ef šestnáctky“ hrály významnou roli při ochraně proti balistickým raketám během syrské občanské války. V žádném z těchto případů však F-16 nezaznamenaly podobný individuální úspěch jako nyní na Ukrajině.
Strategický význam
Úspěch ukrajinského pilota zdůrazňuje důležitost pokročilých zbraňových systémů a jejich kombinaci s profesionálním výcvikem, který pilot podstoupil ve Spojených státech. Mise demonstruje, že i starší, leč modernizované stíhačky mohou efektivně čelit těm nejsofistikovanějším raketovým hrozbám dneška. Díky radarovým systémům, střelám vzduch-vzduch i zmiňovanému palubnímu kanónu dokážou letouny ničit široké spektrum cílů, od řízených střel po balistické projektily.
Tento vpravdě historický okamžik navíc ukazuje stále platný význam stíhacích letounů v moderním válečnictví. S pokračující podporou ze strany západních spojenců, kteří Ukrajině poskytli moderní technologie a výcvik, tak získává země významný nástroj pro obranu svého vzdušného prostoru. Otázkou ale samozřejmě zůstává, zda se podaří podobné mise zopakovat a zda to bude Ukrajině v obraně celé země stačit.
Zdroj: Jurij Ihnat - Facebook, The Kyiv Independent
Video, které jste mohli minout: Ukrajinci zlikvidovali elitu ruské armády. Analýza odhaluje zdrcující ztráty nejlepších vojáků