Ruští vojáci testovali na oběžné dráze zařízení k inspekci družic
Rusové ve vesmíru otestovali malou, přísně tajnou inspekční družici. Zároveň volají po vesmírném odzbrojení.
Družice k inspekcím, nebo válečná?
Ruské ministerstvo obrany informovalo o pokračujících zkouškách dosud utajovaného "malého vesmírného aparátu", jakési "inspekční družice", která má sloužit ke kontrole jiných družic na oběžné dráze. Západní analytici ale mají podezření, že ve skutečnosti jde o vývoj systému určeného k ničení cizích družic.
"V rámci pokračujících zkoušek nové vesmírné techniky se v pátek 6. prosince uskutečnil experiment s oddělením malého vesmírného aparátu od unifikované vícefunkční vesmírné platformy," citoval z armádního komuniké list Vedomosti. "Cílem experimentu bylo pokračování prací na vyhodnocení technického stavu našich družic. Vizuální informace se předává pozemním střediskům, aby stanovily technický stav sledované družice," dodalo ministerstvo.
Tajný projekt zvaný "inspekční"
"Inspekční družici" podle ministerstva vynesla na oběžnou dráhu raketa Sojuz-2.1.v, která 26. listopadu odstartovala z kosmodromu Pleseck. Družice je schopna vlastního pohybu, aby z minimální vzdálenosti vykonala obhlídku a bezdotykovou diagnostiku jiných těles na oběžné dráze. "Inspekční družice" jsou podle médií schopny takto kontrolovat nejen vlastní, ale i cizí družice.
Rusko podle britského odborného časopisu Jane's Intelligence Review vyvíjí protidružicový systém, v jehož rámci už od roku 2013 posílá do vesmíru "inspekční družice" schopné zblízka kontrolovat jiné vesmírné objekty.
Ruský prezident Vladimir Putin tento týden na jedné ze série vojenských porad prohlásil, že Rusko je proti militarizaci kosmu, ale v odpovědi na americké kroky musí rozvíjet vlastní kosmické síly. "Vývoj situace od nás vyžaduje věnovat zvýšenou pozornost posílení uskupení na oběžné dráze, jakož i celkově raketového a vesmírného odvětví," prohlásil.
Ruský prezident také poukázal na skutečnost, že efektivnost ozbrojených sil v mnohém závisí na včasném získání údajů z vesmírných zařízení, na spolehlivém fungování satelitní navigace a spojení, jakož i na využití možností a technologií umělé inteligence na bojišti.
Hvězdné války
Na summitu v Londýně NATO tento týden označilo vesmír za jednu ze svých operačních domén.
Ruská armáda začala vytvářet organizační jednotku kosmických sil už v roce 2001. O deset let později vzniklo takzvané vojsko protivzdušné a kosmické obrany, které se v roce 2015 změnilo v samostatné vzdušné a kosmické síly.
Ruské kosmické síly mají za úkol sledovat ve vesmíru objekty, které mohou ohrožovat bezpečnost země, a vypouštět na oběžnou dráhu vojenské družice k zajištění činnosti ostatních složek armády. Podle Moskvy jde o výzvědné, komunikační a kontrolní funkce, útočné zbraně prý Rusko ani žádný jiný stát ve vesmíru zatím nemá.
Text: ČTK