Rusko odhalilo novou jadernou ponorku
Projekt nové jaderné ponorky musel být kvůli nedostatku financí několikrát pozastaven. A byť byla pokřtěná, stále se o ní mnoho neví. Řeč je o nejdelší jaderné ponorce na světě - Belgorod.
Ruská pýcha ponorkového loďstva
Napsat, že nová ponorka je pýchou loďstva je na jednu stranu poněkud nadsazené, neboť stavba začala už v roce 1992. Ponorka, která se stavěla 27 let, zřejmě nebude výkřikem nejnovějších technologií. Na druhou stranu je důkazem, že Rusko v oblasti zbrojení rozhodně nezaspalo dobu. To, že se Putin ponorkou pochlubil, ale neznamená, že 184 m dlouhé plavidlo je hotové. Termín vyplutí se odhaduje za rok či dva. Ruské ponorky vešly do dějin naposledy při tragédii ponorky Kursk.
Porovnání velikosti ponorek
Nejdelší jaderná ponorka na světě - Belgorod
Nejdelší jaderná ponorka na světě Belgorod by měla disponovat flotilou šesti autonomních podmořských plavidel, tedy miniponorek – dronů, které jsou schopné nést samostatnou jadernou nálož o síle až 2 megatuny.
Pro srovnání – atomová bomba Little Boy svržená na Hirošimu uvolnila energii odpovídající explozi 15 kilotun TNT. Rychlost dronů je podle některých zdrojů až 200 km za hodinu, což v podstatě znemožňuje jejich detekci a možnost likvidace. Samozřejmě obrana konkrétních míst možná je, například v podobě protiponorkových sítí.
Belgorod
Jenže to se netýká případného útoku například na letadlové lodi. Nelze navíc bránit celé pobřeží. Pouhý pohled na mapu východního pobřeží USA, kde leží velká města jako New York či Miami a jejich jaderné napadení by mohlo ochromit fungování celých zalidněných oblastí. Jakkoliv může vypadat, že flotila dronů jsou vlastně jen velmi sofistikovanými torpédy, slovo dron (pojmenovaný Poseidon) používá i ruská tisková agentura.
Křest ponorky sledoval i prezident Putin, byť nebyl na místě v loděnici Sevmash v severním Rusku, ale „vystačil“ si se satelitním televizním spojením. Kapitán lodi Anton Alyokhin zahájel oficiální život ponorky tradičním způsobem – rozbitím láhve šampaňského o její záď.
Nová ruská ponorka Belgorod Zdroj: www.reddit.com
Tajný projekt 09852
Operačně taktické charakteristiky ponorek, zejména těch jaderných, patří mezi extrémně střežené tajemství u všech armád, které těmito výdobytky moderního válečnictví disponují. Proto není divu, že o skutečně ověřitelných informací o Belgorodu, tedy projektu 09852, je pomálu. Její výtlak je 30 000 tun, což znamená takřka dvojnásobek proti americkým raketonosným ponorkám třídy Ohio. V kódu NATO jde o třídu ponorek Oscar II a je poháněna je dvěma reaktory.
Posádku má tvořit 110 mužů. Provozní hloubka dronů má být podle agentury TASS kolem 1 kilometru a samotná ponorka má být využita nejen jako útočná, ale i špionážní. Navíc ji lze využít k práci ve velkých hloubkách v nově se otevírající severní cestě na severu Ruska, kde se nacházejí zásoby nerostných surovin. Belgorod také nese geofyzikální komplex Magma pro pobřežní geologický průzkum v Arktidě. Magma sníží náklady na výzkum v nepřístupných oblastech až čtyřnásobně. Výzkum bude proveditelný bez ohledu na počasí a tamní kruté mrazy.
Víceúčelová ponorka
"Belgorod může být dobře nazýván víceúčelovou ponorkou," říká expert Dmitry Kornev časopisu Izvestija. "Loď může přepravovat ponorky hlubokými vodami, batyskafy a dálkově ovládané systémy. Sama bude také schopna operovat i na mořském dně. Proto může být Belgorod využíván jak pro vojenské, tak i pro mírové účely. Například ponorka bude schopná pokládat podvodní kabely nebo pomáhat při průzkumu a výrobě nerostných surovin v arktické oblasti. “