Rusko má nové robotické tanky ovládané hlasem. Bojovat budou spolu s pěšáky
Co se může pokazit v bitevní vřavě, když chcete ovládat bojového robota jen hlasem? Na rovinu – prakticky cokoliv...
Hlasový asistent je dnes součástí kdečeho – od hraček přes mobilní telefony až po chytré domácnosti. Jenže jedna věc je vyzvat svůj telefon, aby laskavě otevřel YouTube a přehrál něco od Freddieho Mercuryho, a jiná věc nařídit bojovému robotu palbu na cíl. Zvláště když se kolem střílí a vojáci na sebe pokřikují jako o život.
Přesně o takové využití umělé inteligence se snaží Rusko. Tamní specializovaná vojenská agentura pro vývoj pokročilých zbraňových systémů Russian Foundation for Advanced Research Projects (Фонд перспективных исследований) chce své bojové roboty Marker naučit poslouchat povely stejně, jako to dělají vojáci.
Bez spojení není velení
Marker připomíná tank o velikosti osobního auta – pohybuje se na pásech (chystá se i kolová verze) a může nést různou výzbroj včetně protitankových raket a 30mm kanonu. Disponuje také partou průzkumných dronů, které mu pomáhají s nalezením a zaměřením cíle.
Bojové roboty už ruská armáda vyvíjí nějakou dobu, a předchozí model Uran-9 dokonce zkoušela naostro v Sýrii. Jenže robot se moc neosvědčil – v členitém terénu ztrácel spojení a trpěl řadou technických poruch. Markery začala ruská armáda testovat v prosinci 2019, teprve nyní se je ale podle informací ruské agentury TASS rozhodla naučit poslouchat hlasové povely.
Robote, palbu zastavit!
Jak vidíte ve videu, Marker může napadnout cíl zaměřený jeho lidským kolegou. Předpokládá se tedy, že bojové roboty budou nasazeny spolu s pěchotou. Dosavadní ovládání pomocí tabletu se ale zřejmě po předchozích zkušenostech zdálo ruské armádě těžkopádné a nevyhovující z hlediska dosahu – spojení mezi operátorem a robotem se po několika kilometrech přerušilo. Na řadu tedy přišel hlasový povel, díky němuž by bylo možné udržet robota v boji mnohem déle.
Jenže rozpoznat hlasové povely vydávané jednomu nebo více robotům – Rusko předpokládá nasazení Markerů v celých skupinách – uprostřed bojové operace v hluku motorů, výstřelů a výbuchů může být extrémně obtížné. Hrozba nedorozumění, ohrožení civilistů nebo vlastních vojáků je mimořádně vysoká.
Bez ohledu na to ale Rusko považuje hlasové ovládání autonomních bojových prostředků za perspektivní. Hlasového asistenta chce použít například i v budoucí verzi víceúčelových stíhacích letadel MiG-35, kde by měl pilotovi napovídat ve složitých situacích včetně vzdušného souboje.