Jak funguje Patriot? Raketový systém chránící i Slovensko má jedinou lepší alternativu
Protiraketová obrana zůstává sporným tématem 21. století. Zatímco mocnosti vyvíjejí nejmodernější raketové systémy pro boj proti stealth letadlům, letadlovým lodím nebo tankům, nějak se nedaří prokázat jejich účinnost při sestřelování raket protivníka. A platí to i v případě nejpoužívanějšího amerického systému MIM-104 Patriot.
Tento taktický mobilní raketový systém využívající střely dlouhého doletu typu země-vzduch začala vyvíjet americká společnost Raytheon počátkem 60. let a od roku 1984 je ve výzbroji armády USA. Úkolem Patriotu je ničit taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla.
Jaká je účinnost?
Patrioty na sebe poprvé upoutaly pozornost v roce 1991 během války v Zálivu, kdy měly 40procentní, respektive 70procentní úspěšnost při ničení iráckých raket typu Scud a jejich variace, raket Al-Hussein, vystřelovaných na Izrael a Saúdskou Arábii. Rakety ve službách Izraele také sestřelily jeden syrský letoun Su-24, v roce 2018 ale měly problém zastavit osm raket vystřelených jemenskými povstalci na Saúdskou Arábii. Je to málo, anebo dost na to, aby se na Patrioty spoléhalo v rámci protiraketové obrany Spojených států a zemí NATO?
Často zmiňovanou alternativou k Patriotu je izraelský systém Železná kopule (Iron Dome), který od uvedení do provozu v roce 2011 údajně sestřelil více než 1 200 projektilů. Kromě své účinnosti systém poutá pozornost i dalšími funkcemi – například je schopen zjistit, zda přilétající raketa mine cíl, čímž ušetří vlastní střelu v ceně 100 000 dolarů. To je také důvodem, proč po nich pošilhávají nejen Spojené státy, ale také třeba Sýrie.
Patrioty na Slovensku
Kromě USA používá Patriot ještě Nizozemsko, Polsko, Německo, Japonsko, Izrael, Saúdská Arábie, Kuvajt, Tchaj-wan, Řecko, Španělsko, Spojené arabské emiráty, Katar, Rumunsko a Švédsko. Několik baterií z druhé ruky koupily od Německa také Jižní Korea a Jordánsko. V Polsku se baterie Patriotů musely kvůli námitkám Ruska v roce 2010 posouvat dál od hranic a v roce 2012 Patrioty dorazily i do Turecka, kde posílily ochranu hranic proti střelám odpalovaným ze Sýrie.
V březnu 2022 NATO schválilo přesun nizozemských baterií Patriot na Slovensko, které je požadovalo jako náhradu za ruské S-300, jež měly posílit obranu Ukrajiny proti ruské invazi. Hlavní základnou Patriotů na Slovensku se stalo letiště Sliač, systém ale má být rozmístěn na různých místech, aby efektivně pokryl slovenský vzdušný prostor.
Mobilní a rychlý systém
Jednou z výhod systému Patriot je vysoká mobilita. Všechny jeho součásti jsou namontovány na přívěsech nebo speciálních nákladních vozidlech a v bojové pozici může být během 60 minut. Odpalovací zařízení s typickými hranatými tubusy může nést čtyři rakety PAC-2 nebo šestnáct raket PAC-3.
Patrioty používají různé druhy střel, dosah systému je 70 km, maximální výška 24 km. Proti balistickým raketám jsou nejúčinnější PAC-2 s doletem 160 km a PAC-3 účinné až na vzdálenost 35 km. Střely letí rychlostí Mach 4,1 (4 800 km/h), nejkratší doba letu je devět sekund.
Armáda Spojených států používá 1 106 Patriotů, pro něž bylo vyrobeno přes 10 000 raket různých typů.
ZDROJ: Army Technology